Lepsza ochrona pracowników delegowanych za granicę

Parlament Europejski opowiedział się za lepszą ochroną pracowników delegowanych za granicę. Każdego roku pracodawcy w Unii Europejskiej tymczasowo oddelegowują ponad milion osób do innych krajów członkowskich. Pracownicy czasowo delegowani za granicę otrzymają lepszą ochronę zgodnie z przyjętym przez Parlament projektem przepisów

Lepsza ochrona pracowników delegowanych za granicę
Źródło zdjęć: © © Iakov Kalinin - Fotolia.com

.

Nowe przepisy mają na celu ustanowienie jasnych reguł, które uniemożliwią zakładanie fikcyjnych firm w celu omijania obowiązujących przepisów. Firmy te zakładane są w kraju, w którym prawa pracownicze i osłony socjalne są na niższym poziomie. Wprowadzona zostanie też jednoznaczna definicja „fałszywego samozatrudnienia”. Przepisy mają zapewnić dokładne informowanie pracowników i firm o ich prawach i obowiązkach. Ustalają też reguły ich współpracy z narodowymi władzami.

Poseł Danuta Jazłowiecka zwróciła uwagę, że nowe regulacje dają też większe bezpieczeństwo pracownikom zatrudnionym przez podwykonawców. Państwa członkowskie będą mogły wprowadzić system "wspólnej i oddzielnej odpowiedzialności". Będzie on polegać na tym, że zarówno główny kontrahent, jak i podwykonawcy będą odpowiedzialni zarówno wspólnie, jak i oddzielnie za niezapłacenie pracownikom należnych im wynagrodzeń lub naruszenie ich praw pracowniczych. Do tego typu sporów pracowniczych wielokrotnie dochodziło w Polsce podczas budowy autostrad.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (12)