Trwa ładowanie...

Lewandowski: Polska ma nadmierne ambicje dotyczące budowy lotnisk

Wykorzystując środki z budżet unijnego na lata 2014-2020 Polska nie może sobie pozwolić na projekty, które nie mają ekonomicznego uzasadnienia. Mamy nadmierne ambicje, jeśli chodzi o budowę lotnisk - uważa unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski.

Lewandowski: Polska ma nadmierne ambicje dotyczące budowy lotniskŹródło: Fotolia
d2x3zuw
d2x3zuw

- W następnej siedmiolatce budżet unijny jest o 40 mld euro mniejszy, niż ten na lata 2007-2013. Mimo tego Polska będzie miała więcej funduszy, niż w obecnej siedmiolatce. To oznacza, że będziemy starannie obserwowani przy wykorzystywaniu tych pieniędzy - powiedział Lewandowski.

Jego zdaniem Polska nie może sobie pozwolić na projekty, które "idą po linii życzeń rozmaitych ośrodków lokalnych, ale nie mają ekonomicznego uzasadnienia". - Natychmiast zostaniemy odebrani jako przykład kraju, który dostał najwięcej, ale jednocześnie nieracjonalnie obchodzi się z wielką kopertą narodową. Przykładem tego już dzisiaj są nasze nadmierne ambicje w zakresie lotnisk. Mamy chyba nieco za dużo inicjatyw w zakresie lotnisk, jak na kraj o takim natężeniu ruchu pasażerskiego i cargo - dodał.

W lipcu Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie w celu wyjaśnienia, czy plany dotyczące przekształcenia dawnego lotniska wojskowego Gdynia-Kosakowo w cywilny port lotniczy są zgodne z unijnymi przepisami w zakresie pomocy państwa. KE podała, że Lotnisko Gdynia-Kosakowo znajduje się ledwie 25 km od portu lotniczego w Gdańsku. Urząd Miasta Gdynia zapewnił, że inwestycja jest finansowana zgodnie z wymogami dotyczącymi pomocy publicznej i zapowiada, że przekaże KE wszystkie wymagane informacje.

Nowy port lotniczy, który powstanie na bazie infrastruktury istniejącego lotniska wojskowego, miałby być drugim portem lotniczym w woj. pomorskim i obsługiwać głównie ruch lotnictwa ogólnego, czartery i przewozy tanich linii. Polskie władze utrzymują, że dokapitalizowanie zostało przyznane na warunkach rynkowych. Całkowity koszt przystosowania wojskowego portu do ruchu cywilnego wraz z okoliczną infrastrukturą to ok. 100 mln zł.

d2x3zuw

To nie jedyny projekt nowego lotniska. Budowy lotniska w Szymanach, która miałaby być finansowana z udziałem dotacji unijnej chce też samorząd Warmii i Mazur. W ciągu najbliższych miesięcy działalność ma rozpocząć port lotniczy w Radomiu. Według planów koszalińskiego samorządu w 2015 r. w Zegrzu Pomorskim ma zostać uruchomione nowe lotnisko. Na przestrzeni ostatnich lat pojawiały się plany budowy jeszcze kilku innych lotnisk w Polsce.

Uzgodniony przez kraje UE budżet na lata 2014-2020 po raz pierwszy będzie realnie mniejszy od poprzedniego. Przewiduje wydatki rzędu 960 mld euro w zobowiązaniach oraz ponad 908 mld euro w rzeczywistych płatnościach. Zgodnie z ustaleniami przywódców państw unijnych Polska na lata 2014-2020 ma otrzymać 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro. To dałoby jej pozycję największego beneficjenta unijnych funduszy.

Zdaniem Lewandowskiego ostateczne głosowanie plenarne w PE nad nową wieloletnią perspektywą finansową dla UE na lata 2014-2020 może odbyć się w listopadzie.

Z Brukseli Łukasz Osiński

d2x3zuw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x3zuw