Lewiatan za uwolnieniem cen gazu dla przedsiębiorców od 1 IV 2017 r.

Warszawa, 30.05.2016 (ISBnews) - Odbiorcy gazu ziemnego powinni być podzieleni jedynie na dwie grupy, przy czym zatwierdzanie taryf dla przedsiębiorców powinno zostać zniesione od 1 kwietnia 2017 r., a dla gospodarstw domowych - od 1 stycznia 2024 r., uważa Konfederacja Lewiatan.

30.05.2016 | aktual.: 30.05.2016 13:38

"Proponujemy podział odbiorców tylko na dwie grupy: gospodarstwa domowe i wszyscy pozostali. Przedsiębiorcy byliby zwolnieni z obowiązku zatwierdzania taryf gazowych od 1 kwietnia 2017 roku, a w przypadku gospodarstw domowych nastąpiłoby to od 1 stycznia 2024 roku" - powiedziała Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan, cytowana w komunikacie.

Pracodawcy zrzeszeni w Konfederacji chcą przyspieszenia wejścia w życie przygotowanej przez rząd nowelizacji prawa energetycznego z 1 kwietnia 2017 roku na 1 października 2016 roku, a więc na początek najbliższego "roku gazowego". Domagają się również uproszczenia i przyspieszenia harmonogramu zwalniania z obowiązku zatwierdzania taryf gazu sprzedawanego do odbiorców końcowych. Sprzeciwiają się różnicowaniu terminów zwolnienia przedsiębiorstw obrotu z obowiązku przedkładania do zatwierdzenia taryf ustalanych dla poszczególnych grup odbiorców niebędących odbiorcami w gospodarstwach domowych.

"Uwzględniając obecny etap rozwoju rynku gazu, niezasadne jest odkładanie w czasie uwolnienia cen gazu w odniesieniu do odbiorców końcowych, którzy 'w każdym pojedynczym punkcie sieci danego operatora systemu gazowego pobrali w 2015 r. paliwa gazowe w ilości mniejszej niż 278 GWh'" czytamy w komunikacie.

Zdaniem Lewiatana, warunki uwolnienia cen gazu dla odbiorców końcowych gazu wysokometanowego innych niż gospodarstwa domowe zostały spełnione.

"Dalsze utrzymywanie dla nich regulacji cen gazu stanowić będzie interwencję państwa w rynek gazu nieproporcjonalną do pierwotnego celu jej podjęcia, a więc wykraczającą poza to, co jest niezbędne do ochrony odbiorców przed anty-konkurencyjnym podnoszeniem cen gazu, a tym samym niezgodną z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE" - podsumowano.

Pod koniec kwietnia Ministerstwo Energii (ME) przygotowało projekt nowelizacji Prawa energetycznego, w którym proponuje stopniowe odejście od zatwierdzania taryf gazowych: w przypadku największych odbiorców - od 1 kwietnia 2017 r., a w przypadku gospodarstw domowych - od 1 stycznia 2024 r.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)