Trwa ładowanie...

Licencjonowanie dla organizacji branżowych?

Czy egzamin maklerski z państwowego przekształci się w samorządowy? Takie propozycje zgłaszają przedstawiciele rynku.

Licencjonowanie dla organizacji branżowych?Źródło: Flickr, fot: artemuestra
d3elujh
d3elujh

Organizacje branżowe zamierzają aktywnie włączyć się w konsultacje dotyczące przyszłości licencji maklera i doradcy inwestycyjnego, jakie zapowiedziała Kancelaria Premiera. Rząd na nowo zajął się pomysłem likwidacji egzaminów w ramach deregulacji gospodarki. Wcześniej takie postulaty zgłaszała Komisja Nadzoru Finansowego.

Doświadczenie legitymacją

– Uważamy, że na tyle istotne zmiany powinny być starannie zanalizowane oraz poddane szerokim konsultacjom społecznym z instytucjami reprezentującymi praktyków rynkowych. Będziemy rozmawiać z przedstawicielami firm inwestycyjnych, aby wypracować wspólne postulaty – mówi Magdalena Zajączkowska-Ejsymont, prezes Związku Maklerów i Doradców.

ZMiD stoi na stanowisku, że licencje są potrzebne, ale dostrzega niedoskonałość obecnego systemu prawnego, który pozwala, aby czynności maklerskie czy doradcze mogły wykonywać osoby bez uprawnień.

d3elujh

– Można rozważyć kwestię ustawowego przyporządkowania odpowiedzialności za dane czynności osobom posiadającym odpowiednie kwalifikacje, tak jak ma to miejsce na rynkach zagranicznych, jednocześnie rozszerzając katalog tytułów spełniających wymogi ustawowe, m.in. o tytuły uznawane w państwach członkowskich Unii Europejskiej i certyfikat CFA. Uprawnione powinny być także te osoby, które aktualnie wykonują ten zawód i posiadają kilkuletnie doświadczenie w danej dziedzinie – tłumaczy Magdalena Zajączkowska-Ejsymont.

ZMiD analizuje również obecnie model brytyjski, w którym nadzór finansowy akredytuje podmioty prowadzące egzaminy na maklera (takie jak Chartered Institute for Securities & Investment).

Egzaminy do Izby?

Za pozostawieniem egzaminów są także domy maklerskie. – Wśród brokerów przeważa pogląd, że odejście od licencjonowania jest błędem. Koncesjonowanie stanowi jeden z filarów bezpieczeństwa rynku. Uważamy, że egzaminem powinny zająć się samorządowe podmioty – np. Izba Domów Maklerskich, która zrzesza przecież przyszłych pracodawców dla zdających – deklaruje Jacek Jaszczołt, prezes Izby.

IDM wskazuje na przykład Stanów Zjednoczonych, gdzie prowadzeniem egzaminów dla pracowników firm inwestycyjnych (w tym słynnego Series 7 dla maklerów) zajmuje się samorządowa Financial Industry Regulatory Authority.

Wiceminister Adam Jasser zapowiedział, że rząd uważnie wysłucha argumentów branży.

d3elujh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3elujh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj