Trwa ładowanie...
d3q9rmx

Liczba bankructw japońskich firm najniższa od 26 lat

Liczba bankructw japońskich firm spadła do najniższego poziomu od 26 lat - podała agencja Kyodo. Największym przegranym okazała się firma Panasonic Plasma Display Co., której dług sięgnął 500 mld jenów; to najwyższa kwota firmowych zobowiązań w powojennej Japonii.

Share
d3q9rmx

Według firmy badawczej Tokyo Shoko Research, na której dane powołuje się Kyodo, liczba bankructw korporacyjnych w roku fiskalnym 2016 zakończonym 31 marca 2017 r. spadła w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego o 3,5 proc., do 8 tys. 381 firm. To wynik najlepszy od 26 lat. Badanie dotyczyło przedsiębiorstw, które ogłosiły upadłość, bo ich dług wyniósł co najmniej 10 mln jenów (90 tys. dol.).

Łączna wartość zobowiązań, których nie uregulowali firmowi bankruci, wyniosła w badanym okresie 1,95 bln jenów. Oznacza to, że w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku spadła ona o 4,2 proc.

Jak podkreśliła w poniedziałek agencja Kyodo, po raz pierwszy od 26 lat w gronie bankrutów nie było ani jednej firmy notowanej na giełdzie.

"W sytuacji umiarkowanego ożywienia gospodarczego firmy, które wykazały się poprawą kondycji finansowej otrzymały zwiększone dofinansowanie w postaci kredytów" - wskazali autorzy raportu cytowanego przez Kyodo. Przyczyny spadku liczby bankructw tłumaczyli oni również elastycznością banków w stosunku do firm spłacających zaciągnięte pożyczki oraz finansowym wsparciem udzielonym małym przedsiębiorstwom.

d3q9rmx

Według agencji największym przegranym okazała się spółka zależna koncernu Panasonic Corp. - firma Panasonic Plasma Display Co., która ogłosiła bankructwo w listopadzie 2016 r.; jej zobowiązania wyniosły 500 mld jenów. To najwyższa kwota firmowych zobowiązań w powojennej historii Japonii, stanowiąca jedną czwartą łącznej kwoty długów, jakie pozostawiły po sobie firmy, które w badanym okresie ogłosiły upadłość - napisała Kyodo.

Według opublikowanych danych liczba bankructw spadła w sześciu spośród dziewięciu regionów Japonii. Odsetek firm, które ogłosiły upadłość wzrósł natomiast na wyspie Hokkaido, w regionie Tohoku (w północno-wschodniej części wyspy Honsiu) oraz regionie Chubu w środkowej Japonii.

Jak wynika z badania, tylko w marcu 2017 roku liczba bankructw zmniejszyła się o 5,4 proc. w porównaniu z marcem 2016 i wyniosła 786. Łączna wartość zobowiązań firm sięgnęła blisko 167 mld jenów, co oznacza spadek o 5,2 proc. w porównaniu z marcem 2016.

Według autorów badania braki w zatrudnieniu, z jakimi borykają się małe przedsiębiorstwa oraz wzrost napięć na arenie międzynarodowej to czynniki, które mogą w najbliższym czasie "wywierać presję na firmy znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej" i przyczynić się do zwiększenia liczby przedsiębiorstw zmuszonych do ogłoszenia upadłości.

d3q9rmx

Podziel się opinią

Share
d3q9rmx
d3q9rmx