Limit inwestycji OFE za granicą docelowo wyniesie 30 proc. łącznej wartości aktywów funuduszy - KPRM
04.04. Warszawa (PAP) - Limity inwestycji Otwartych Funduszy Emerytalnych za granicą, po wykonaniu wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, będzie docelowo wynosił 30 proc....
04.04.2012 | aktual.: 04.04.2012 07:08
04.04. Warszawa (PAP) - Limity inwestycji Otwartych Funduszy Emerytalnych za granicą, po wykonaniu wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, będzie docelowo wynosił 30 proc. łącznej wartości aktywów funduszy - wynika z wykazu prac legislacyjnych i pozalegislacyjnych Rady Ministrów. Nowela ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych ma zostać przyjęta przez rząd w październiku tego roku.
Zgodnie z dokumentem rządowym istotą projektu jest: "wprowadzenie limitu inwestycji OFE w aktywach denominowanych w walucie obcej docelowo w wysokości 30 proc. łącznej wartości aktywów OFE".
Nowela ustawy określi również katalog możliwych lokat OFE poza granicami kraju.
Ustawodawca rozważa także usunięcie odniesienia do lokat w tytułach uczestnictwa emitowanych przez zagraniczne instytucje wspólnego inwestowania oraz usunięcie ograniczenia możliwości pokrywania z aktywów OFE kosztów transakcji związanych z zagranicznymi instytucjami tylko do wysokości nieprzekraczającej odpowiednich kosztów krajowych instytucji rozliczeniowych.
Nowelizacja, w zakresie zmiany dotyczącej wyceny jednostek rozrachunkowych, ma dotyczyć nowego ujęcia ustalania stóp zwrotu OFE.
W ubiegłym tygodniu wiceminister pracy i polityki społecznej Marek Bucior poinformował, że rząd wykona wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i wkrótce rozpocznie prace nad zmianami ustawowymi, które pozwolą na stopniowy wzrost limitów inwestycji zagranicznych OFE.
ETS orzekł w grudniu ubiegłego roku, że Polska naruszyła ustanowioną traktatem UE swobodę przepływu kapitału i tym samym złamała unijne prawo, ograniczając możliwość inwestowania Otwartych Funduszy Emerytalnych za granicą.
W lipcu 2009 r. KE zakwestionowała przepisy polskiej ustawy z 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, które mówią o tym, że zagraniczne inwestycje OFE nie mogą przekroczyć 5 proc. ich aktywów. (PAP)
bg/ jtt/