Trwa ładowanie...
d2x3zuw
07-04-2017 16:00

List intencyjny między Gdańskiem i Lublinem ws. promocji bursztynu i krzemienia pasiastego

Promocję wzornictwa z bursztynu i krzemienia pasiastego oraz wykorzystanie złóż obu tych surowców jubilerskich dla rozwoju gospodarki i turystyki zakłada list intencyjny podpisany w piątek w Gdańsku przez władze Gdańska i Lublina, samorządów lubelskiego i pomorskiego z Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu.

d2x3zuw
d2x3zuw

Dokument podpisali członek zarządu województwa lubelskiego Paweł Nakonieczny, wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski, prezydenci Gdańska i Lublina Paweł Adamowicz i Krzysztof Żuk oraz prezes Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu Zbigniew Strzelczyk i wiceprezes Leszek Górski.

"Miasto Gdańsk działa w województwie lubelskim już od 2014 r. Chodzi nam oczywiście o poszukiwanie i wydobycie złóż bursztynu i stworzenie tam nowych miejsc pracy w oparciu o markę bursztynu bałtyckiego. Firmy z Gdańska chcą w Lubelskiem zakładać swoje filie" - powiedział pełnomocnik prezydenta miasta Gdańska ds. bursztynu, Robert Pytlos.

W podpisanym w piątek liście intencyjnym strony porozumienia wyrażają wolę współpracy w takich dziedzinach jak: organizacja targów i wystaw w Gdańsku i w Lublinie, promocja wzornictwa i designu z bursztynem bałtyckim i krzemieniem pasiastym w oparciu o zasoby pozostające w obu województwach, organizacja szkoleń zawodowych oraz doradztwa dotyczącego prowadzenia działalności w branży jubilersko- bursztynniczej oraz wymiana doświadczeń dotyczących budowy i rozwoju centrów logistycznych.

"Nie chcemy być tylko zagłębiem surowcowym. To jest dopiero początek drogi, która zaprowadzi nas być może do tego, że Lubelskie podobnie jak Pomorskie będzie kojarzone za jakiś czas z bursztynem" - powiedział Nakonieczny.

d2x3zuw

Wyjaśnił, że w Lubelskiem, podobnie jak w Świętokrzyskiem występuje też krzemień pasiasty.

Pytany o wielkość złóż bursztynu w województwie lubelskim Strzelczyk powiedział, że Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu współpracuje w tej sprawie z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

"Półtora roku temu pierwszy raz w sposób oficjalny odnaleziono bursztyn w okolicach Parczewa - badania wykazały jednoznacznie, że jest to bursztyn bałtycki. Najprawdopodobniej wydobycie bursztynu w województwie lubelskim nie będzie jednak możliwe z użyciem tańszej metody hydraulicznej, lecz odkrywkowej z pozyskaniem żwirów, piasku i innych warstw ziemi" - wyjaśnił Strzelczyk.

Podpisany w piątek list intencyjny to nie pierwsza inicjatywa dotycząca bursztynu między Lubelskiem a Pomorskiem.

d2x3zuw

W lipca 2014 r. podpisano list intencyjny między starostą powiatu parczewskiego oraz miastem Gdańsk i organizacjami branży bursztynniczej, dotyczący współpracy w poszukiwaniu i dokumentowaniu złóż, a kilka miesięcy później w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie zorganizowano konferencję pt. "Lubelski bursztyn - znaleziska, geologia, złoża, perspektywy".

W 2015 roku powstało w Parczewie Konsorcjum "Bursztyn bałtycki. Gdańsk- Lublin". Jego celem było rozwijanie współpracy pomiędzy województwem lubelskim i pomorskim w oparciu o bursztyn bałtycki. W skład konsorcjum wchodziły: Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Pełnomocnik konsorcjum, Agencja Wspierania Ziemi Lubelskiej, firma Golden Amber (zajmująca się od wielu lat legalnym poszukiwaniem złóż bursztynu) oraz tygodnik "Opinie".

W październiku 2015 r. w Parczewie odbyły się natomiast trwające kilka dni I warsztaty bursztynnicze Gdańsk-Lublin 2015.

d2x3zuw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x3zuw