List z podziękowaniem za rozmowę. Idzie nowa moda?
Opinie na temat tego, czy wysyłać tak zwane 'thank you note' czyli list z podziękowaniem po rozmowie kwalifikacyjnej, są zróżnicowane.
Kto wysyła podziękowanie?
Kto w Polsce wysyła listy z podziękowaniem za rozmowę kwalifikacyjną i czy jest to zwyczaj popularny?
- Najczęściej rekrutuję handlowców i z moich statystyk wynika, że e-maila z podziękowaniem wysyła około jeden na dziesięciu kandydatów. Zwyczaj się więc na razie nie przyjął mimo tego, że jest to praktyka polecana w literaturze i na portalach rekrutacyjnych – mówi Jakub Skrzydłowski, trener, psycholog. - Rozmawiając ze znajomymi z branży Human Resources Management potwierdziłem tylko swoje spostrzeżenia. Jedna osoba podczas dwóch lat pracy otrzymała jednego maila z podziękowaniem za przeprowadzoną rozmowę kwalifikacyjną. Specjaliści od rekrutacji w Polsce są zgodni, że pisanie listów z podziękowaniem jest niezwykle rzadką praktyką – dodaje.
Warto wysyłać
Warto się jednak zastanowić, czy w polskiej rzeczywistości takie praktyki zwiększają szanse na zatrudnienie, biorąc pod uwagę to, że kilku kandydatów miało wystarczające kwalifikacje i zaprezentowało się w dobrym świetle podczas rozmowy. Jakub Skrzydłowski podkreśla, że "thank you note" ( z angielskiego list z podziękowaniem za rozmowę kwalifikacyjną) znacząco szans na zatrudnienie nie zwiększa, jednak pokazuje, że kandydat jest naprawdę zainteresowany pracą.
Przypomnienie, a może nadgorliwość
Osoby, które pierwszy raz słyszą o zwyczaju pisania listów z podziękowaniem mogą się obawiać, że przez rekrutującego będą postrzegane jako nadgorliwe.
- Będzie to odebrane szczególnie pozytywnie, gdy kandydat aplikuje na stanowiska związane z bezpośrednim kontaktem z ludźmi takie jak przedstawiciel handlowy czy manager. Jest to przejaw nawiązywania trwałych, pozytywnych kontaktów międzyludzkich - umiejętności wysoce cenionych na tych stanowiskach. A także może w ten prostu sposób o sobie przypomnieć – tłumaczy Jakub Skrzydłowski.
Jak pisać '"thank you not"
Jeżeli już piszemy "thank you not" należy pamiętać, że powinna ona jak najszybciej dotrzeć do adresata. Dlatego warto wysłać e-mail. Trener i psycholog, Jakub Skrzydłowski, proponuje, by zamknąć się w kilku słowach, na przykład:
"Szanowna Pani/ Panie X.
Dziękuję za rozmowę rekrutacyjną dnia xx.xx.xx, dotyczącą stanowiska : xx xx. Pozdrawiam serdecznie, xy"
Często podczas rekrutacji zachęca się kandydata, do zadawania pytań dotyczących stanowiska. Jeśli coś się przypomni po rozmowie, takie pytanie można zawrzeć w "thank you note".
Tylko do zagranicznych szefów?
Jednak Jakub Skrzydłowski uczula, by pamiętać o właściwych danych rekrutera i firmy w mailu.
- Kiedyś pani, specjalistka ds. public relations pomyliła moje imię, nazwisko i nazwę firmy. Efekt "thank you note" był odwrotny do zamierzonego – opowiada psycholog. Czasem słyszy się opinię, że pisanie listów z podziękowaniem należy zarezerwować dla zagranicznych firm rekrutujących w Polsce, natomiast w pozostałych przypadkach spokojnie czekać na wynik rozmowy kwalifikacyjnej.
- Radziłbym pisać listy z podziękowaniem niezależnie od tego, czy pracodawcą jest zagraniczna firma, czy nie. To kolejna szansa na powiedzenie dziękuję - słowa, które podobno bardzo lubimy. Warto by mail był spójny z osobowością kandydata. Jeżeli introwertywna osoba wysyła obszerny list z podziękowaniem zostanie to raczej odebrane jako trick wyczytany w internecie niż faktyczna wdzięczność tej osoby – radzi Jakub Skrzydłowski.
"Thank you note" to eleganckie podtrzymanie kontaktu. Jeżeli już zdecydujemy się na wysłanie podziękowania, musi ono spełniać kilka podstawowych zasad:
• List należy zaadresować bezpośrednio do osoby, która przeprowadziła rozmowę kwalifikacyjną.
• Może być on bardziej osobisty i mniej schematyczny aniżeli Curriculum Vitae czy list motywacyjny. Jego treść musi jednak brzmieć wiarygodnie – adresat powinien odnieść wrażenie, że oddajesz prawdziwe emocje oraz, że spotkanie było interesujące i sprawiło ci przyjemność. Nie należy jednak zbytnio się rozpisywać.
• Podkreśl, że jesteś zainteresowany objęciem proponowanego stanowiska i podziękuj za poświęcony ci czas.
• Dobry list z podziękowaniem powinien jakby podsumować wcześniejszą rozmowę kwalifikacyjną, bezpośrednio do niej nawiązując. Możesz nawet przywołać konkretny moment spotkania z pracodawcą. W ten sposób dasz do zrozumienia, że pilnie słuchałeś tego, o czym była mowa na spotkaniu.
• Podziękuj za poświęcony ci czas oraz uwagę. Zaznacz także, że chętnie odpowiesz na wszelkie dalsze pytania i uzupełnisz brakujące informacje.
• Jeżeli jest coś, o czym zapomniałeś wspomnieć w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, możesz to zrobić w liście z podziękowaniem. Pożegnaj się i przypomnij, że będziesz oczekiwał na informacje od pracodawcy.
(MR)