Literacka Nagroda Nobla 2019. Olga Tokarczuk jedną z faworytek bukmacherów
Już w czwartek (10 października) o godz. 13 w słynnej sali Domu Giełdy w Sztokholmie przyznana zostanie Literacka Nagroda Nobla za rok 2019. Jedną z faworytek, według krytyków i bukmacherów, jest Olga Tokarczuk - laureatka prestiżowej nagrody Bookera (2018).
10.10.2019 | aktual.: 10.10.2019 13:31
Literacka Nagroda Nobla 2019. Olga Tokarczuk jedną z faworytek bukmacherów. Przewidywania
Wszelkiego rodzaju przewidywania dot. literackiego Nobla często spełzają na niczym, to jednak ciężko jest odmówić sobie zerkania na ogólnoświatowe trendy w literaturze, licząc tym samym na odgadnięcie tegorocznych laureatów (w związku z ubiegłoroczną aferą w tym roku przyznane zostaną dwie nagrody).
Choć obrady Akademii Szwedzkiej mają charakter - rzecz jasna - tajny, to jednak informacje o nominowanych w każdym kolejnym roku mogą zostać ujawnione dopiero po 50 latach. Z tego powodu werdykty Akademii spotykają się najczęściej ze sporym zaskoczeniem.
Jak podaje portal Lithub, obok Olgi Tokarczuk - laureatki zeszłorocznej nagrody Bookera - (szanse 10 na 1), faworytami do literackiego Nobla są m.in. autorka "Opowieści podręcznej" Margaret Atwood (10 na 1), Amerykanka, laureatka Pulitzera Marilynne Robinson (10 na 1) czy Rosjanka, scenarzystka, pisarka i działaczka społeczna Ludmiła Ulicka (8 na 1). Także serwis Nicer Odds wysoko ocenia szanse Tokarczuk: na 8 do 1. Wyprzedzają ją jedynie Anne Carson i prozaiczka z Gwadelupy - Maryse Condé.
Oglądaj: "Na miły Bóg!". Piotr Gliński odpowiada Agnieszce Holland
Literacka Nagroda Nobla 2019. Olga Tokarczuk jedną z faworytek bukmacherów. Kontekst historyczny
Ustanowiona testamentem Alfreda Nobla z 1895 roku jest przyznawana od 1901. W latach 1901–2017 wyróżnionych zostało 114 osób - w tym czworo Polaków.
Uroczyste wręczenie wyróżnień ma miejsce w budynku filharmonii sztokholmskiej każdego 10 grudnia – w dniu rocznicy śmierci fundatora. Stockholms Konserthus jest gospodarzem uroczystości od 1926 roku. Każdy laureat w czasie uroczystości wręczenia wyróżnień otrzymuje oprócz nagrody pieniężnej także medal oraz dyplom. Medal, zaprojektowany przez Erika Lindberga, przedstawia młodego mężczyznę siedzącego pod wawrzynem, słuchającego i spisującego pieśń Muzy.
Czytaj też: Cała Polska czyta gazetki promocyjne. Autorzy bestsellerów mogą pomarzyć o takiej liczbie odbiorców
Nazwiska kandydatów do wyróżnienia mogą być zgłaszane przez członków Akademii Szwedzkiej oraz innych akademii i instytucji o podobnym charakterze. Prawo to otrzymali także uniwersyteccy profesorowie literatury i filologii, laureaci literackiej Nagrody Nobla oraz przewodniczący stowarzyszeń odpowiedzialnych za twórczość literacką w poszczególnych krajach. Nominacje pozostają niejawne przez 50 lat.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl