Trwa ładowanie...

Lizaki, które przepalają obrus. Tak Telewizja Republika straszy trującą żywnością i obwinia... rząd PO

Telewizjarepublika opublikowała tekst o niebezpiecznej żywności, w którym oskarża polskie władze o niekorzystne zmiany w prawie. Kłopot w tym, że

Lizaki, które przepalają obrus. Tak Telewizja Republika straszy trującą żywnością i obwinia... rząd POFot: JAN GRACZYNSKI, Karol Serewis, LESZEK KOTARBA
dlbzc6t
dlbzc6t

TV Republika na swoim portalu straszy niebezpieczną żywnością - orzeszkami ziemnymi, papryką (poza sezonem) czy lizakami. Redaktorzy dość wiernie przetłumaczyli informacje z rosyjskojęzycznego portalu. Od siebie kreatywnie dodali jeden fragment - za te negatywne zmiany na rynku ma odpowiadać rząd PO.

- Obecnie stosowana jest tak silna esencja chemiczna, że jeśli zostawić lekko zwilżony cukierek na obrusie, to przepali on obrus na wylot wraz z lakierem. Zniszczy nawet plastik. Wyobraźmy sobie, co się dzieje w naszym żołądku.

To o lizakach.

dlbzc6t

Orzeszki ziemne. Wszczepiony gen petunii. Strasznie toksyczna substancja. Owady nie jedzą tych orzeszków.

Artykuł zatytułowany "UWAGA! Nie chcesz się truć, nie jedz tych rzeczy" świetnie rozchodzi się na Facebooku. Wśród wymienionych szkodliwych substancji można - obok glutaminianu sodu czy aspartamu - odnaleźć m.in. ksylitol - czyli cukier brzozowy, kakao czy ziemniaki z importu.

Zawarto także odniesienie do ZSRR. Dżemy. Marmolada. Potężne przeciwutleniacze. Nigdy nie można przechować wiśni w pierwotnej postaci. Nic wspólnego z tym, co było w ZSRR, obecna marmolada nie ma. To są po prostu cuda przemysłu chemicznego.
~telewizjarepublika.pl

Nie sama lista jest jednak najciekawsza, ale fakt, że artykuł jest dosłownym tłumaczeniem z rosyjskojęzycznej strony internetowej. Nawet pogrubienia znalazły się w tym samym miejscu. Różni się tylko jednym, za to dość istotnym szczegółem.

dlbzc6t

Jak zauważył Sebastian Ogórek, redaktor serwisu WP money.pl, mimo że artykuł pochodzi z rosyjskich mediów i odnosi się do stanu prawnego i rzeczywistości rosyjskiej, to napisano w nim o „polskich władzach”, które rzekomo miały 6 lat temu znieść obowiązkową certyfikację żywności. Nie wiadomo jednak o jakie działania chodzi.

Jak zrobić "dobry news"? Bierzesz rosyjski portal powołujący się na inny portal. Tłumaczysz informację o niebezpiecznej ...

dlbzc6t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlbzc6t