Trwa ładowanie...
d16qu4g
31-12-2015 12:40

Łódź/ Miasto sprzedało nieruchomości za rekordową kwotę 102 mln zł

Łódzki magistrat sprzedał w mijającym roku nieruchomości za rekordową kwotę 102 mln zł. Najdroższa z nich była działka w Nowym Centrum Łodzi, na której do 2020 r. powstać nowoczesny biurowiec Brama Miasta. Firma Skanska zapłaciła za nią ponad 28 mln zł.

d16qu4g
d16qu4g

"W tym roku łódzki magistrat pobił rekord w sprzedaży nieruchomości. Wykonaliśmy 15 proc. więcej planu niż zakładał budżet; mieliśmy sprzedać nieruchomości za 88 mln zł, sprzedaliśmy za 102 mln zł. Nigdy wcześniej w Łodzi nie udało się osiągnąć takiego dochodu na sprzedaży nieruchomości" - podkreśliła wicedyrektor Wydziału Majątku Miasta Agnieszka Graszka na czwartkowej konferencji prasowej.

Połowa uzyskanej kwoty to pieniądze ze sprzedaży sześciu atrakcyjnych działek. "Największą transakcją była sprzedaż terenu pod Bramę Miasta za 28,5 mln zł. Kolejne to: nieruchomość przy ul. Demokratycznej po byłym miejskim Zakładzie Energetyki Cieplnej (7,5 mln zł), działka u zbiegu ul. Ogrodowej i Zachodniej (6,8 mln zł), nieruchomość na ul. Czarnieckiego i Franciszkańskiej (4 mln zł). Na druga połowę składają się przychody ze sprzedaży 150 mniejszych nieruchomości o wartości do 3 mln zł. Jedną trzecią nieruchomości stanowiły małe transakcje do 100 tys. zł" - wyjaśniła Graszka.

Jak dodała, w kończącym się roku magistrat sprzedał 156 nieruchomości, czyli nieco mniej niż w 2014 r., gdy było ich ponad 170, mimo to tegoroczny budżet sprzedaży okazał się większy.

Zdaniem Mateusza Sipy z Biura Obsługi Inwestora, Nowe Centrum Łodzi przyciąga inwestorów powierzchni biurowych. "Mamy w nim obecnie trzy duże inwestycje; dwie realizowane przez firmę Skanska i jedna Gelanco z przeznaczeniem na Przystanek mBank. Łącznie mówimy tu o 80 tys. m kw. nowej powierzchni biurowej, co - według ostrożnego przelicznika - przełoży się na ok. 8 tys. miejsc pracy. Projekty są w różnym stadium realizacji. Uznajemy, że to dopiero początek i swoiste +przetarcie szlaku+ dla tego typu inwestycji" - zaznaczył.

d16qu4g

Na przyszły rok Wydział Majątku Miasta przygotowuje do sprzedaży ok. 290 nieruchomości za ponad 250 mln zł. Plan budżetowy zakłada, że magistrat powinien uzyskać ze sprzedaży co najmniej 104 mln zł.

"Atrakcyjne tereny dla inwestorów będziemy oferować m.in. przy ul. Kilińskiego i Piłsudskiego, w ścisłym centrum, np. Piotrkowska 94. Oczekujemy na uchwalenie planu dla zachodniej pierzei Piotrkowskiej - wtedy ruszą przetargi na nieruchomości przy ul. Zachodniej. Planami nie obejmujemy jeszcze terenów w Nowym Centrum Łodzi, ale tu też mamy już działki do sprzedaży, m.in. przy ul. Narutowicza i Składowej" - podkreśliła Graszka.

d16qu4g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16qu4g