Trwa ładowanie...
d1y2t7c
17-10-2015 17:05

Łódź/ Pieniądze z budżetu obywatelskiego na łódzkie ZOO i hospicjum

Z łódzkiego budżetu obywatelskiego w przyszłym roku sfinansowane zostaną odnowa łódzkiego ZOO i lunaparku oraz przystosowanie do potrzeb hospicjum przeznaczonego na ten cel budynku - zdecydowali łodzianie.

Share
d1y2t7c

Łódzki magistrat podał w sobotę wyniki tegorocznego głosowania, w którym łodzianie decydowali na co przeznaczyć pieniądze z budżetu obywatelskiego. Do podziału było blisko 40 mln zł; sfinansowanych zostanie 87 projektów, z czego 15 to zadania ogólnomiejskie, a pozostałe dotyczą dzielnic Łodzi. W bieżącej edycji zagłosowało 135 tys. osób.

"Mamy duże projekty infrastrukturalne, takie jak budowa ścieżek rowerowych, ale też mniejsze - jak zajęcia psychoruchowe dla dzieci ze szpitali. Dla mnie istotne jest to, że wygrało zadanie związane z budową łódzkiego hospicjum i może uda się je wreszcie otworzyć" - podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Wśród ogólnomiejskich projektów (zarezerwowano na nie w sumie 10 mln zł) największe poparcie zdobyła przebudowa alejek i zieleni w łódzkim Zoo i stworzenie nowoczesnej strefy wypoczynku oraz rekreacji w lunaparku. Na każdy z tych projektów przeznaczone zostanie po 2,5 mln zł.

Kolejne inwestycje to remont budynku przeznaczonego na stacjonarne hospicjum (ponad 2,4 mln zł) oraz stworzenie pasów rowerowych na kilkudziesięciu łódzkich ulicach (450 tys. zł). Na dofinansowanie opiekunek w hospicjum dziecięcym zostanie przeznaczonych 93 tys. zł. Z pieniędzy przeznaczonych na zadania ogólnomiejskie sfinansowane zostaną także m.in. budki lęgowe dla ptaków śpiewających w parkach, czy sprzęt do ratowania zwierząt dla Straży Miejskiej. Łodzianie zdecydowali także o przeznaczeniu środków na przywrócenie lodowiska w Hali Sportowej, czy zagospodarowanie Lasu Łagiewnickiego.

d1y2t7c

Na każdą z pięciu dzielnic miasta przeznaczono po 6 mln zł. Łodzianie mogli zagłosować na pięć projektów dzielnicowych.

Największą popularnością wśród zadań dzielnicowych cieszyła się rozbudowa Parku Julianowskiego (ponad 1,4 mln zł), odnowa stawów Jana (drugi etap - 450 tys. zł) i stawów Stefańskiego (1,5 mln zł), rewitalizacja uroczyska Lublinek (1 mln zł), uruchomienie multimedialnej pracowni językowej w gimnazjum nr 2 (31 tys. zł), budowa boiska dla osiedla Mileszki (880 tys. zł).

Jak zaznaczył radny Paweł Bliźniuk, 87 wyłonionych projektów to 16 proc. wszystkich wniosków zgłoszonych w tym roku.

W poprzednich dwóch edycjach budżetu obywatelskiego w Łodzi zrealizowano lub są w trakcie realizacji 170 projekty - poinformował magistrat. Były wśród nich m.in. poprawa infrastruktury sportowej w 15 szkołach, bezpłatny internet w środkach komunikacji miejskiej, zakup sprzętu medycznego dla przychodni, remonty placów zabaw, chodników i ulic.

d1y2t7c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1y2t7c
d1y2t7c