Łódź/ Powstał klaster wspierający producentów gier komputerowych

Wsparcie dla łódzkich firm z branży gier komputerowych, obejmujące m.in. pomoc w uzyskaniu funduszy i wymianie wiedzy, to oferta utworzonego w środę "Łódzkiego Klastra Gamedev", którego powstanie zainicjowała Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego.

05.11.2014 16:50

Jak poinformował marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień, administracyjną obsługą klastra zajmie się ŁARR, która pozyskała na jego prowadzenie ok. 400 tys. zł z funduszy UE. "Z tych pieniędzy sfinansowane zostaną m.in. serwery i informatyczne zaplecze klastra. To pierwszy klaster powstający w tej formule. Mam nadzieję, że firmy innych branż w Łódzkiem również będą łączyć się w ten sposób szukając możliwości kooperacji" - podkreślił.

Według przedstawiciela biura obsługi inwestorów Urzędu Miasta Łodzi Sebastiana Białka, klaster ma stanowić wsparcie dla działających w Łodzi firm produkujących gry komputerowe. "Obok ŁARR umowę o współpracy podpisało osiem firm, przedstawiciele Politechniki Łódzkiej, Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Łódzkiego i Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności oraz przedstawiciele władz regionu i miasta. Klaster ma umożliwić producentem dotarcie do unijnych ośrodków pomocowych - dodał.

Celem inicjatywy - zdaniem przedstawicieli ŁARR - jest stworzenie platformy kooperacji pomiędzy firmami, które na co dzień ze sobą konkurują, ale - wspierane przez jednostki naukowe i instytucje otoczenia biznesu - mogą ze sobą współpracować np. przy wdrażaniu i opracowywaniu nowych technologii oraz produktów.

W ramach klastra ŁARR proponuje firmom z branży gier komputerowych doradztwo specjalistów, organizacje warsztatów, pomoc w pozyskaniu zewnętrznych źródeł finansowania, organizację udziału w międzynarodowych targach oraz zapewnienie zaplecza badawczego w postaci dwóch serwerów.

Zdaniem marszałka Stępnia, wzorem dla łódzkiego klastra mogą być podobne instytucje działające np. w Niemczech. "Tam władza publiczna inicjuje powstawanie klastrów, dając +administratora+, miejsce i fundusze na prowadzenie działalności organizacyjnej. Na projektowanie gier, oprogramowania, produkcję sprzętu i współpracę z grafikami można znaleźć pieniądze choćby w Regionalnym Programie Operacyjnym. Liczę na dobre wnioski z firm zrzeszonych w klastrze, na współpracę z uczelniami i rozwój branży w regionie - podkreślił.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)