Łódź/ Powstał klaster wspierający producentów gier komputerowych

Wsparcie dla łódzkich firm z branży gier komputerowych, obejmujące m.in. pomoc w uzyskaniu funduszy i wymianie wiedzy, to oferta utworzonego w środę "Łódzkiego Klastra Gamedev", którego powstanie zainicjowała Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego.

Jak poinformował marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień, administracyjną obsługą klastra zajmie się ŁARR, która pozyskała na jego prowadzenie ok. 400 tys. zł z funduszy UE. "Z tych pieniędzy sfinansowane zostaną m.in. serwery i informatyczne zaplecze klastra. To pierwszy klaster powstający w tej formule. Mam nadzieję, że firmy innych branż w Łódzkiem również będą łączyć się w ten sposób szukając możliwości kooperacji" - podkreślił.

Według przedstawiciela biura obsługi inwestorów Urzędu Miasta Łodzi Sebastiana Białka, klaster ma stanowić wsparcie dla działających w Łodzi firm produkujących gry komputerowe. "Obok ŁARR umowę o współpracy podpisało osiem firm, przedstawiciele Politechniki Łódzkiej, Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Łódzkiego i Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności oraz przedstawiciele władz regionu i miasta. Klaster ma umożliwić producentem dotarcie do unijnych ośrodków pomocowych - dodał.

Celem inicjatywy - zdaniem przedstawicieli ŁARR - jest stworzenie platformy kooperacji pomiędzy firmami, które na co dzień ze sobą konkurują, ale - wspierane przez jednostki naukowe i instytucje otoczenia biznesu - mogą ze sobą współpracować np. przy wdrażaniu i opracowywaniu nowych technologii oraz produktów.

W ramach klastra ŁARR proponuje firmom z branży gier komputerowych doradztwo specjalistów, organizacje warsztatów, pomoc w pozyskaniu zewnętrznych źródeł finansowania, organizację udziału w międzynarodowych targach oraz zapewnienie zaplecza badawczego w postaci dwóch serwerów.

Zdaniem marszałka Stępnia, wzorem dla łódzkiego klastra mogą być podobne instytucje działające np. w Niemczech. "Tam władza publiczna inicjuje powstawanie klastrów, dając +administratora+, miejsce i fundusze na prowadzenie działalności organizacyjnej. Na projektowanie gier, oprogramowania, produkcję sprzętu i współpracę z grafikami można znaleźć pieniądze choćby w Regionalnym Programie Operacyjnym. Liczę na dobre wnioski z firm zrzeszonych w klastrze, na współpracę z uczelniami i rozwój branży w regionie - podkreślił.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)