Trwa ładowanie...
du5wc2r
du5wc2r
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Łódź/ Powstały kolejne miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego

Powstały projekty miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla otuliny Lasu Łagiewnickiego oraz tzw. Starego Złotna w Łodzi. Po ich uchwaleniu pokrycie pow. miasta planami wzrośnie do ponad 10 proc. Miejscy urbaniści szacują, że w całym 2015 r. może wzrosnąć do 15 proc.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
du5wc2r

Miejska Pracownia Urbanistyczna w Łodzi przygotowała dwa projekty miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla otuliny Lasu Łagiewnickiego w okolicach ul. Łodzianka oraz tzw. Starego Złotna na obrzeżach miasta. Pierwszych z nich dotyczy terenu o pow. ok. 75 ha, drugi - ponad 260 ha. Ostatecznie plany muszą przyjąć łódzcy radni.

Według władz miasta po ich uchwaleniu uporządkowane zostaną zasady zagospodarowania tych terenów i znacznie ułatwią one procesy inwestycyjne.

Wiceprezydent Łodzi Marek Cieślak liczy, że plan dotyczący otuliny Lasu Łagiewnickiego - największego miejskiego lasu w Europie - uporządkuje sytuację na tym terenie i będzie kompromisem między interesami mieszkańców, a pomysłami miasta. "Ta przestrzeń powinna być w sposób szczególny chroniona, a w zasadzie może być chroniona tylko i wyłącznie planem zagospodarowania przestrzennego" - mówił Cieślak we wtorek na konferencji prasowej.

du5wc2r

Zapowiedział, że w tym roku miasto chce uchwalenia planu dla całego obszaru Lasu Łagiewnickiego, który liczy ponad 600 ha.

Plan dotyczący "Starego Złotna" wiąże się z pomysłem "zszywania" miasta i powrotem mieszkańców do jego centrum. "Mamy nadzieję, że znaleźliśmy kompromis z tymi, którzy tam mieszkają i chcą inwestować" - zaznaczył Cieślak. Plan ma ochronić tamtejsze tereny rolne przed niekontrolowaną, chaotyczną zabudową i jednocześnie uporządkować możliwości inwestycyjne dot. infrastruktury miejskiej.

Radni mają także zdecydować o przystąpieniu do prac nad kolejnymi sześcioma planami miejscowymi - dwa z nich dotyczą przyszłej budowy trasy ekspresowej S14 (tzw. zachodniej obwodnicy Łodzi), a cztery - terenów rekreacyjnych i przemysłowych na Olechowie.

Dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi Robert Warsza powiedział PAP, że po niedawnym uchwaleniu dwóch planów miejscowych dla Nowego Centrum Łodzi, pokrycie miasta planami zwiększyło się do ponad 9 proc. Po przyjęciu dwóch kolejnych planów wzrośnie ono do ponad 10 proc. To dwukrotnie więcej niż jeszcze w 2013 r., kiedy to Łódź miała tylko 5 proc. pokrycia planistycznego.

"To rośnie powoli, nie uzyskamy przełomowych skoków związanych z 1-2 opracowaniami, ale myślę, że wzrost jest porównywalny z innymi dużymi miastami" - dodał Warsza. Liczy, że uchwalone w całym 2015 r. plany miejscowe pozwolą na pokrycie planami ok. 14-15 proc. pow. miasta.

du5wc2r

Podziel się opinią

Share
du5wc2r
du5wc2r