Trwa ładowanie...
d3etsx1
28-09-2016 19:35

Łódź/ Radni przyjęli Gminny Program Rewitalizacji miasta

Łódzcy radni miejscy podczas środowej nadzwyczajnej sesji przyjęli Gminny Program Rewitalizacji. Kompleksowy dokument zawierający szczegóły przedsięwzięć rewitalizacyjnych ma ważne znaczenie w kontekście starań Łodzi o organizację Expo 2022.

d3etsx1
d3etsx1

Liczący ponad 370 stron program określa założenia, jakimi miasto ma kierować się przy planowanej kompleksowej odnowie zdegradowanych obszarów Łodzi. Jak wyjaśnił podczas sesji Rady Miasta Łodzi dyrektor Biura ds. Rewitalizacji UMŁ Marcin Obijalski "to kluczowa strategia prowadzenia działań rewitalizacyjnych opisująca, jak ten proces będzie przebiegał; wskazuje konkretne cele i przedsięwzięcia".

Dokument został opracowany przez Biuro ds. Rewitalizacji Urzędu Miasta Łodzi przy współpracy z Ministerstwem Rozwoju. Zawiera także wnioski po przeprowadzonych w czerwcu br. konsultacjach społecznych.

Jak podkreślają jego autorzy "Łódź jest pierwszym polskim miastem, które będzie dysponowało tak obszernym i kompleksowym dokumentem, zawierającym taką skalę przedsięwzięć rewitalizacyjnych". Przyjęcie projektu przez radnych jest kolejnym etapem do rozpoczęcia obszarowej rewitalizacji śródmieścia.

Gminny Program Rewitalizacji (GPR) przedstawia działania, które mają zostać zrealizowane w Łodzi do 2026 r. Zawiera on m.in. szczegółową diagnozę obszaru objętego rewitalizacją, wizje, cele i kierunki działań, planowane przedsięwzięcia i ich szacowaną wartość oraz dokumenty strategiczne.

d3etsx1

Realizacja programu ma ruszyć w przyszłym roku. Proces rewitalizacji obejmie 1783 ha, czyli 6,08 proc. całkowitej powierzchni Łodzi, który zamieszkuje 22,83 proc. populacji mieszkańców miasta (152 tys. 292 osób). Działania rewitalizacyjne będą dotyczyły gruntownych remontów i modernizacji budynków, ulic, placów i mają doprowadzić do ożywienia zaniedbanych obecnie przestrzeni publicznych w centrum miasta. Ważnym punktem programu jest również tzw. rewitalizacja społeczna, polegająca m.in. na aktywizacji i pomocy mieszkańcom zagrożonym wykluczeniem społecznym oraz seniorom i bezrobotnym.

Według szacunkowych wyliczeń przedstawionych w GPR całkowita wartość przedsięwzięć rewitalizacyjnych w latach 2017-2026 wyniesie ok. 3,6 mld zł, przy wkładzie z budżetu miasta - 1,7 mld zł. Dodano, że realizacja programu łącznie z funduszami prywatnymi może wynieść łącznie ponad 7 mld zł.

Za przyjęciem GPR było 22 radnych. W głosowaniu nie wzięli udziału radni PiS. Jak tłumaczyli, tak obszerny projekt był procedowany zbyt szybko.

Przyjęty przez radnych dokument jest ważny w kontekście starań Łodzi o organizację tzw. małego Expo w 2022 r. Tematem wiodącym imprezy ma być kompleksowa rewitalizacja obszarów miejskich. Łódź swoją kandydaturę w Międzynarodowym Biurze Wystaw (BIE) w Paryżu oficjalnie zgłosiła w czerwcu br. Decyzja BIE ws. wyboru gospodarza zapadnie jesienią 2017 r.

d3etsx1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3etsx1