Trwa ładowanie...
d1b4ctx
d1b4ctx
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Łódź/Rozpoczął się kongres z udziałem przedstawicieli 30 państw Afryki

Kongres Polandafrica 2015, którego celem jest nawiązanie współpracy gospodarczej między Polską i krajami Afryki, rozpoczął się w czwartek w Łodzi. W obradach biorą udział przedstawiciele ok. 30 krajów afrykańskich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1b4ctx

"Po raz trzeci spotykamy się, by promować współpracę między Polską i Afryką. Przywykłem, by w swoich wystąpieniach przekonywać Polaków, że właśnie nadszedł czas dla Afryki. Teraz - dla moich braci z Afryki - muszę odpowiedzieć na pytanie; dlaczego Polska? Nie ma innego kraju w UE, który doświadczył takiego rozwoju w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Afryka nie potrzebuje pomocy ani litości; ona potrzebuje partnerstwa. A Polska jest b. dobrym partnerem" - podkreślił poseł John Godson, szef Instytutu Afrykańskiego, który jest współpartnerem Kongresu organizowanego przez łódzką Regionalną Izbę Gospodarczą (RIO).

W tegorocznej edycji dwudniowej imprezy biorą udział delegacje z ok. trzydziestu państw afrykańskich oraz polscy przedsiębiorcy reprezentujący branże IT, inwestycyjną, rolno-spożywczą, przemysłową i budowlaną. Krajem partnerskim kongresu jest Arabska Republika Egiptu, reprezentowana m.in. przez największe organizacje biznesowe tego kraju i Egipską Izbę Gospodarczą w Aleksandrii. Władze Specjalnej Strefy Ekonomicznej Kanału Sueskiego zapowiedziały podpisanie umowy o współpracy z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną.

Wśród gości jest m.in. delegacja z Demokratycznej Republiki Konga z ministrem małych i średnich przedsiębiorstw, grupa przedsiębiorców z Nigerii (w tym szefowie kilku izb gospodarczych), Sudanu i Republiki Konga (Brazzaville). W seminariach bierze udział kilkunastu ambasadorów państw afrykańskich.

d1b4ctx

"Chcemy wzmocnić partnerstwo między Polską a Afryką. W Algierii mieliśmy niedawno wizytę polskiego ministra przemysłu, który przyjechał z delegacją przedsiębiorców. Zorganizowaliśmy wiele spotkań B2B, nawiązaliśmy kontakty. Teraz chodzi o to, aby przekształcić je w coś konkretnego, aby zaczęło to działać. Polacy powinni być bardziej zdecydowani. Algieria to rynek, który potrzebuje partnerstwa, nowych technologii, bardzo zależy nam na współpracy" - mówił ambasador Algierii Salah Lebdioui.

W opinii wicepremiera Janusza Piechocińskiego przekazanej na Kongresie przez naczelnika w Ministerstwie Gospodarki Jacka Jędruszaka, kontynent afrykański jest w Polsce postrzegany jako jeden z regionów o najwyższym potencjale gospodarczym w nadchodzących dziesięcioleciach. Jak podał, wartość eksportu towarów z Polski do Afryki wzrasta w ostatnim okresie bardzo dynamicznie; w 2013 roku o 30 proc., w roku ubiegłym o niemal 15 proc.

d1b4ctx

Podziel się opinią

Share
d1b4ctx
d1b4ctx