Łódzkie/ 2. Dzień Ziemniaka w niedzielę w Kościerzynie
Ponad 100 wystawców, w tym producenci i dystrybutorzy środków oraz urządzeń do produkcji ziemniaka, zaprezentuje swoją ofertę podczas drugiej edycji targów "Kościerzyński Dzień Ziemniaka - Jesień w Polu i Ogrodzie", które w niedzielę odbędą się w Kościerzynie k. Sieradza.
29.09.2013 | aktual.: 29.09.2013 11:46
Województwo łódzkie jest obszarem, na którym uprawa ziemniaka jest znacząca i wciąż się rozwija. Według Powszechnego Spisu Rolnego z 2010 r. ziemniaki zajmują 11,1 proc. ogólnej powierzchni upraw w Łódzkiem, co daje województwu drugie miejsce w kraju. W powiecie sieradzkim stanowią one aż 22 proc. ogólnej powierzchni upraw.
Rejon sieradzko-wieluński wraz z sąsiednią Wielkopolską jest polskim "zagłębiem ziemniaczanym".
"Nowoczesna technologia produkcji, stosowanie okryw - folii i agrowłókniny, a także nawadnianie powodują osiąganie wysokich plonów i znaczne przyspieszanie terminów zbioru. Pierwsze polskie ziemniaki pokazujące się w sklepach już około połowy maja są właśnie z naszego rejonu" - podkreśla Barbara Guenther, dyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach, który organizuje targi.
Głównym celem kościerzyńskich targów jest wykreowanie produktu regionalnego w postaci ziemniaka, jako rozpoznawalnej marki całego Łódzkiego. "W ramach imprezy podniesione zostaną walory rodzimych odmian ziemniaków i ich tradycyjny sposób uprawy. Wierzymy, że stworzona zostanie marka regionalna dotycząca produktu, który ma szansę stać się rozpoznawalny w całym kraju" - uważa Guenther.
W tegorocznej imprezie weźmie udział ponad 100 wystawców, a wśród nich m.in. producenci i dystrybutorzy urządzeń, sprzętu i środków do produkcji ziemniaka, hodowcy i firmy nasienne z ofertą sadzeniaków, materiału siewnego zbóż i kukurydzy.
Przygotowano też prezentację bulw różnych odmian ziemniaka, a także szkodników i chwastów szkodliwych dla tej rośliny oraz konsultacje nt. metod ich zwalczania prowadzone przez specjalistów z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Zaplanowano też pokazy polowe maszyn do zbioru ziemniaków.
Wystawcy z branży ogrodniczej zaprezentują ofertę krzewów ozdobnych, nasion, sadzonek, cebule, rośliny rabatowe, balkonowe i doniczkowe czy środki ochrony roślin, a także sprzęt i narzędzia do pielęgnacji ogrodów i urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii.
Podczas imprezy zaplanowano pokazy kulinarne - będzie można skosztować wielu potraw z ziemniaka - będą zupy, sałatki, pierogi, pyzy, kopytka czy zapiekanki. Imprezie towarzyszyć będą prezentacje rodzimego folkloru.
Pierwsze dwie edycje targów w ramach projektu współfinansuje UE w ramach RPO województwa łódzkiego. Mają one stać się jednak imprezą cykliczną. Honorowy patronat nad tegorocznymi targami objęli: minister rolnictwa i rozwoju wsi, wojewoda i marszałek województwa łódzkiego.