Trwa ładowanie...
d2vqe0k
08-03-2016 18:15

Łódzkie/ Rada Innowacji zaczęła prace

Przedstawiciele m.in. biznesu, profesorowie wyższych uczelni oraz członkowie organizacji pozarządowych skupieni w Radzie Innowacji Województwa Łódzkiego mają pomóc w rozwoju innowacyjności i podniesieniu konkurencyjności przedsiębiorstw w regionie.

d2vqe0k

Spotkanie inaugurujące prace rady odbyło się we wtorek w sali Sejmiku Województwa Łódzkiego.

"Zaprosiliśmy do niej przedstawicieli biznesu, uczelni wyższych, jednostek naukowych, instytucji wspierających rozwój gospodarki, organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów. Mamy nadzieję, że w tym gronie sprawimy, że innowacyjność w regionie łódzkim będzie wiodła prym w Polsce" - powiedziała podczas pierwszego posiedzenia rady Jolanta Zięba-Gzik, członek zarządu województwa.

W radzie zasiada m.in. Sławomir Lachowski, który wprowadzał nowoczesne rozwiązania w dziedzinie bankowości elektronicznej. "Cieszę się, że mogę uczestniczyć w obradach, ale nie wierzę w siłę sprawczą polityków, jeżeli chodzi o inicjowanie wzrostu gospodarczego opartego na innowacjach. To jest główne zadanie ludzi biznesu. Samorządy muszą zapewnić infrastrukturę i dobre prawo" - podkreślił założyciel m.in. MultiBanku i mBanku.

Najważniejszym zadaniem rady ma być doradzanie, podpowiadanie pionierskich rozwiązań oraz opiniowanie pomysłów związanych z innowacyjnością i podnoszeniem konkurencyjności firm. Wypracowane koncepcje mają przyczynić się do wzrostu innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw regionu.

d2vqe0k

Oba te aspekty przedsiębiorczości w Regionalnym Programie Operacyjnym woj. łódzkiego na lata 2014-2020 zostały określone jako jedna z dwóch głównych osi długoterminowego rozwoju gospodarczego województwa.

Z kolei w Strategii Innowacji dla Województwa Łódzkiego - LORIS 2030 wśród branż posiadających największy potencjał pod względem innowacji wymieniono: nowoczesne włókiennictwo i modę, w tym wzornictwo; zaawansowane materiały budowlane; medycynę, farmację, kosmetyki; energetykę oraz odnawialne źródła energii; innowacyjne rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze; informatykę i telekomunikację.

Powołanie rady ma także związek z przeznaczeniem na wsparcie firm m.in. poprzez innowacje blisko pół miliarda euro pochodzących z funduszy Unii Europejskiej. To najwięcej spośród wszystkich województw w kraju.

Zarząd województwa chciałby, by działania rady zwiększyły poziom świadomości mieszkańców na temat znaczenia innowacji.

d2vqe0k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vqe0k