Łódzkie/ Ruszył doradczy portal internetowy dla rolników

Rolnicy z woj. łódzkiego mogą już korzystać z pomocy doradców rolniczych przez internet. Portal i system "e-Doradca ziemi łódzkiej" umożliwia prowadzenie elektronicznego rejestru gospodarstw, a rolnikom pomoże w zarządzaniu produkcją i kontakcie z doradcami.

Portal "e-Doradca ziemi łódzkiej" uruchomił Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego (ŁODR) z siedzibą w Bratoszewicach. Obecnie jest on jeszcze w fazie testowej, ale od 16 lutego platforma zostanie uruchomiona dla wszystkich użytkowników i osób korzystających z usług ŁODR.

"Projekt ma poprawić współpracę rolników z doradcami i zapewnić im dostęp do informacji publicznej bez konieczności dojazdu do najbliższego doradcy. Ma też pomóc rolnikom w zarządzaniu swoimi gospodarstwami" - powiedział w poniedziałek PAP kierownik projektu Wojciech Beczkowski.

Na portalu powstała aplikacji do zarządzania gospodarstwem rolnym, która umożliwia m.in. ewidencjonowanie działek i zarządzanie produkcją roślinną.

Użytkownicy mogą też za pomocą wyszukiwarki znaleźć dane kontaktowe doradców i szybciej wymieniać się z nimi informacjami. Mogą też przesyłać do ŁODR dokumenty sygnowane podpisem elektronicznym i pobrać schematy takich dokumentów.

Rolnicy mogą też skorzystać z modułu kalkulatorów do obliczania m.in. zawartości składników w nawozach organicznych, objętości zbiorników na nawozy płynne, dawek stężenia środków ochrony roślin czy bilansu substancji organicznych w glebie.

Na portalu znajdują się też najnowsze notowania cen produktów rolnych oraz środków ochrony roślin. Użytkownicy mają też możliwość wprowadzenia swoich danych do bazy wystawców na targach organizowanych przez ŁODR. "Dodatkowo funkcjonować będzie system ostrzegania o zagrożeniach za pomocą powiadomień sms" - dodał Beczkowski.

E-usługi są bezpłatne. Bez konieczności logowania użytkownicy mają dostęp do aktualności, notowań, wyszukiwarki "znajdź doradcę" i informacji o wystawach. Pozostałe usługi dostępne są po zarejestrowaniu się i zalogowaniu do systemu.

Szacuje się, że z systemu elektronicznego doradztwa korzystać będzie co najmniej 7 tys. rolników z regionu.

W ramach projektu zbudowano sieć teleinformatyczną w dwóch oddziałach ŁODR, zakupiono serwery, 28 komputerów i 177 laptopów wraz z oprogramowaniem. Te ostatnie trafiły głównie do doradców, którzy pomagają rolnikom w zakładaniu kont na portalu i w przyszłości mają im służyć do kontaktowania się z nimi.

Projekt sfinansowany został ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013. Jego całkowity koszt to niemal 2 mln zł brutto, z czego prawie 1,4 mln zł pochodziło ze środków unijnych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)