Łódzkie/ Zarybianie w ramach rewitalizacji rzeki Rakówki

40 tys. sztuk klenia oraz 5 tys. pstrągów potokowych wpuszczonych zostanie w poniedziałek do rzeki Rakówki przepływającej przez Bełchatów (Łódzkie). W czerwcu trafiło do niej 40 tys. sztuk innej ryby - jazia. To kolejny etap rewitalizacji tej bełchatowskiej rzeki.

13.07.2014 09:50

Rzeka Rakówka, prawy dopływ Widawki, ma ponad 22 km długości. Program jej rewitalizacji został opracowany na zlecenie władz Bełchatowa, przy współudziale ekspertów z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zarybianie rzeki rozpoczęło się dwa lata temu - wówczas pilotażowo do Rakówki wpuszczono pierwsze ryby i raki.

Utrzymujący się dobry stan wody pozwolił na wdrożenie w ubiegłym roku pierwszego etapu rewitalizacji. Wówczas w Rakówce zamieszkało 90 tys. sztuk jazia i klenia oraz 1,5 tys. raków.

Obecnie trwa drugi etap rewitalizacji - 14 lipca do rzeki trafi 40 tys. sztuk klenia oraz 5 tys. pstrągów potokowych. W czerwcu do Rakówki wpuszczono 40 tysięcy sztuk jazia - poinformowała PAP Agnieszka Rogaczewska z bełchatowskiego magistratu.

Od kilku lat trwa zagospodarowanie kolejnych odcinków doliny tej rzeki - powstają miejsca rekreacji i wypoczynku. "Konsekwentnie zmierzamy do przywrócenia fauny i flory Rakówki. Liczymy, że rzeka wróci do stanu takiego jak przed laty" - podkreśla wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz.

Zdaniem prof. Andrzeja Skrzypczaka z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, wszystko wskazuje na to, że dzięki wdrożeniu wieloetapowego programu rewitalizacji środowisko rzeczne zostanie odbudowane.

"Dzięki tegorocznym zabiegom rewitalizacyjnym zwiększy się liczebność populacji ryb niedrapieżnych - jazi i kleni. Przeprowadzimy także restytucję pstrąga potokowego. Rezultatem tegorocznego programu będzie optymalizacja wskaźnika różnorodności biologicznej" - mówi prof. Skrzypczak.

Efektywność tych zabiegów wykażą wyniki biomonitoringu, który ma być prowadzony przy współpracy z Okręgiem Polskiego Związku Wędkarskiego w Piotrkowie Trybunalskim. Pierwsze analizy wody zostaną przeprowadzone w poniedziałek, kolejne zaplanowano na sierpień i wrzesień.

Drugi etap wdrażania programu rewitalizacji rzeki Rakówki w Bełchatowie został dofinansowany przez Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Łączna wartość projektu to ponad 65 tys. zł, z czego ponad 52 tys. przekazał WFOŚiGW; pozostała kwota pochodzi z budżetu miasta.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)