Trwa ładowanie...

Lotnisko w Wilnie zamknięte. Wszystkie loty przekierowane

Od piątku 14 lipca przez 35 dni lotnisko w Wilnie nie będzie przyjmować ani odprawiać pasażerów. Cały ruch lotniczy został przekierowany do Kowna. To ważna informacja dla Polaków, którzy licznie odwiedzają stolicę Litwy.

Lotnisko w Wilnie zamknięte. Wszystkie loty przekierowaneŹródło: wikimedia Commons, fot: Wikimedia
d2i2dys
d2i2dys

Zamknięcie lotniska było konieczne ze względu na remont pasa startowego. Litwa od dłuższego czasu się do niego przygotowywała. Na zastępczym lotnisku w Kownie - oddalonym od Wilna o ok. 100 km - zbudowano dwa tymczasowe terminale. Port będzie musiał obsłużyć ponad 3 tys. dodatkowych połączeń i przyjąć ponad 300 tys. dodatkowych pasażerów.

Żeby ułatwić podróże z tymczasowego lotniska do stolicy Litwy, tamtejsze koleje wstrzymały planowane remonty torowisk. W ciągu dnia na trasie między miastami pociągi jeżdżą ponad 20 razy. Od piątku 14 lipca uruchamiane są także nowe połączenia nocne. Podróż trwa ok. 1 godziny.

Jak informują lokalne media, rozkłady jazdy pociągów i autobusów w Kownie zostały dopasowane, aby możliwie ułatwić podróż pasażerom. Z dworca kolejowego w Kownie będą mogli dojechać bezpośrednio do lotniska autobusem numer 29.

Droższy parking

Komunikacja publiczna robi wszystko, aby pasażerom zrekompensować niedogodności, władze portu w Kownie robią natomiast wszystko, żeby zarobić jak najwięcej. Do tej pory cena parkingu za 8 dni wynosiła 20 euro. Teraz opłaty mają wzrosnąć do 49 euro.

d2i2dys

Remont pasa litewskiego lotniska będzie kosztował ok. 25 milionów euro i potrwa 35 dni. Ostatni poważne prace prowadzono na nim aż 12 lat temu.

Zobacz także: Wakacyjny urlop. Jak skutecznie odpocząć?

W ubiegłym roku port obsłużył ponad 3 miliony pasażerów. Wielu z nich to Polacy, którzy chętnie odwiedzają Wilno. Po remoncie lotnisko odprawi ponad 5 milionów podróżnych rocznie.

d2i2dys
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i2dys