Trwa ładowanie...
d3vx930
d3vx930

Lotos chce pozyskać środki na wydobycie surowców; wyemituje 55 mln akcji

Lotos zamierza wyemitować 55 mln akcji, z których środki trafią m.in. na wydobycie ropy i gazu na Bałtyku. Cena emisyjna akcji została ustalona na 18,1 zł. Zapisy na akcje potrwają od 20 do 28 listopada - podała spółka w prospekcie emisyjnym.
Share
d3vx930

Środki z emisji mają trafić na budowę instalacji koksowania (ok. 530-650 mln zł) oraz zagospodarowanie złóż na Bałtyku (350-470 mln zł). Część akcji ma objąć Skarb Państwa.

"Skarb Państwa zamierza wykonać wszystkie przysługujące mu prawa poboru w ofercie publicznej akcji Grupy Lotos, inwestując w spółkę do 530 mln zł. Jest to konsekwencja umowy zawartej 15 października 2014 r. dotyczącej udzielenia spółce wsparcia niebędącego pomocą publiczną na realizację kluczowej inwestycji - budowy instalacji opóźnionego koksowania oraz instalacji towarzyszących" - podał resort skarbu w czwartkowym komunikacie.

Całkowity koszt budowy instalacji koksowania to 2,34 mld zł. Pozostała część nakładów na realizację tej inwestycji Lotos zamierza sfinansować ze środków własnych oraz kredytu inwestycyjnego.

d3vx930

Lotos planuje rozpoczęcie komercyjnego wydobycia gazu ziemnego ze złóż na Bałtyku (B4 i B6) przełomie 2017 i 2018 r.

MSP podało w czwartek, że "Skarb Państwa zamierza utrzymać dotychczasowy udział w kapitale i głosach na walnym zgromadzeniu Grupy LOTOS, który wynosi obecnie 53,19 proc.".

"Cieszę się, że Grupa LOTOS konsekwentnie realizuje swoje plany. Priorytetem i obowiązkiem Ministra Skarbu Państwa jako większościowego akcjonariusza jest konsekwentne budowanie wartości spółek Skarbu Państwa" - powiedział cytowany w komunikacie wiceminister skarbu Rafał Baniak.

Jak dodał, obejmując akcje nowej emisji Lotosu Minister Skarbu Państwa będzie działać jak każdy prywatny akcjonariusz spółki. "Mam nadzieję, że wszyscy akcjonariusze zachowają się podobnie i że spółka pozyska planowane środki, realizując uchwałę walnego zgromadzenia, którą poparła także zdecydowana większość pozostałych akcjonariuszy Grupy Lotos" - zaznaczył.

Minister Skarbu Państwa ma możliwość dokapitalizowania spółek ze środków zgromadzonych w Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców, który jest zasilany wpływami z prywatyzacji. Wsparcie jest udzielane na podstawie rozporządzenia Ministra Skarbu z 11 sierpnia 2011 r. w sprawie wsparcia niebędącego pomocą publiczną.

d3vx930

Podziel się opinią

Share
d3vx930
d3vx930