Trwa ładowanie...
lotos
03-11-2010 09:22

Lotos: Rosjanie w Gdańsku? To raczej nie wyjdzie

Z informacji „Parkietu” wynika, że możliwość przejęcia Lotosu analizują co najmniej trzej rosyjscy potentaci – to Gazprom Nieft, TNK BP i Rosnieft.

Lotos: Rosjanie w Gdańsku? To raczej nie wyjdzieFot: Lotos
d4hu5da
d4hu5da

Każdego z nich stać na zakup akcji polskiej firmy, która jest drugim po Orlenie producentem paliwa w Polsce. Wartość transakcji szacowana jest wstępnie na ok. 2,3–2,5 mld zł z uwzględnieniem wypłaty ministrowi skarbu tzw. premii za oddanie kontroli.

Ale nie wycena, choć ma ona bardzo duże znaczenie, będzie decydować o powodzeniu przetargu. Rosjanie mogą zapewnić Lotosowi, to na czym polskim władzom najbardziej zależy – czyli dostęp do złóż.Zainteresowanie ze strony rosyjskich firm jest pewne, o czym nawet mówił w piątek wicepremier Igor Sieczyn podczas wizyty w Warszawie. Ale nie ma pewności, że będzie akceptowalne przez nasz rząd, choć relacje polsko-rosyjskie są coraz lepsze. Jednak – jak mówią eksperci – nie na tyle dobre, by „oddawać” strategiczny podmiot Rosjanom.

Dlatego rosyjskie koncerny – chcąc wystartować w przetargu i liczyć się w nim – będą musiały mieć wsparcie jakiegoś zachodniego koncernu.Najłatwiej mogą je pozyskać Rosnieft i TNK BP, tym bardziej że w październiku oba te koncerny zawarły porozumienie o współpracy z francuską firmą Total (to partner spółki Ryszarda Krauzego Petrolinvestu), właśnie dotyczące m.in. wspólnych projektów poza granicami. – Francuski koncern mógłby więc przy ofercie na Lotos pełnić swoistą rolę jej gwaranta, a jednocześnie czynić ją bardziej akceptowalną dla ministra skarbu – mówią nasi rozmówcy.

– Dlatego bardziej prawdopodobna wydaje się oferta złożona przez TNK BP wespół z Totalem. Rosnieft ostatnio zaangażował się w zakup rafinerii w Niemczech, przejmując za 1,6 mld USD 50 proc. akcji w grupie Ruhr Oel od wenezuelskiego koncernu. Najmniej szans na powodzenie w przetargu na Lotos miałaby GazpromNieft, czyli paliwowa część gazowego giganta Gazprom. – Nawet gdyby pozyskał zachodniego partnera, to dla polskich władz raczej będzie nie do przyjęcia – uważają eksperci.

Minister skarbu dał inwestorom czas do 4 lutego na złożenie ofert na zakup do 53 proc. akcji Lotosu.Wczoraj ich kurs wzrósł o 1,3 proc., do 30,67 zł.

*2,5 mld zł *- na tyle nawet może liczyć Skarb Państwa ze sprzedaży 53 proc. akcji gdańskiego Lotosu

PARKIET
Agnieszka Łakoma

d4hu5da
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hu5da