Trwa ładowanie...
emerytury
30-04-2007 14:50

LPR chce jednorazowego dodatku dla emerytów w 2008 r.

Klub LPR zapowiedział w poniedziałek, że w
najbliższym czasie złoży w Sejmie projekt ustawy, dzięki któremu w
2008 roku emeryci i renciści, których świadczenia nie przekraczają
1,2 tys. zł, otrzymaliby jednorazowy dodatek wyrównawczy.

LPR chce jednorazowego dodatku dla emerytów w 2008 r.Źródło: WP.PL
d4ndsg2
d4ndsg2

Osobom, które otrzymują emerytury i renty do 600 złotych, przysługiwałby dodatek w wysokości 2 tys. zł; osoby o świadczeniach od 600 do 800 złotych - otrzymałyby 1750 złotych; osoby o oświadczeniach od 800 do tysiąca złotych - 1500 złotych; a osoby o świadczeniach od tysiąca do 1,2 tys. złotych - 1250 złotych - wyjaśniał podczas konferencji prasowej w Sejmie rzecznik klubu Ligi Szymon Pawłowski.

Zapowiedział, że Liga nie poprze budżetu państwa na 2008 rok, jeśli nie znajdą się w nim środki na sfinansowanie dodatków dla emerytów i rencistów.

Zdaniem rzecznika klubu Ligi, projekt ten można finansować na przykład poprzez zmniejszenie proponowanych przez wicepremier i minister finansów Zytę Gilowską środków potrzebnych do redukcji klina podatkowego (czyli skutków zmniejszenia składki rentowej).
_ Jeśli nie z tego źródła, to poprosimy o wskazanie innego źródła _ - dodał Pawłowski.

d4ndsg2

_ Wicepremier Gilowska przedstawiła projekt redukcji klina podatkowego, w takim stopniu, że kosztuje to aż 19 mld złotych. Uważamy, że zużywanie wszystkich owoców wzrostu na redukcję klina podatkowego jest przesadne i niepotrzebne. Nie wpłynie to znacząco na skokowy wzrost wynagrodzeń _ - mówił Pawłowski.

Jego zdaniem, zaplanowaną przez wicepremier Gilowską redukcję klina podatkowego należy tak skorygować, "by nie kosztowała ona 19 mld złotych w 2008 roku, ale o ok. 9-10 mld mniej".

Wicepremier Gilowska poinformowała w ubiegłym tygodniu, że rząd przyjął projekt ustawy zakładającej obniżenie klina podatkowego, czyli redukcji składki rentowej o 3 pkt. proc. od lipca tego roku oraz o kolejne 4 pkt. proc. od początku 2008 roku. Według niej, będzie to kosztować łącznie ok. 20 mld zł, w tym ok. 3 mld zł w 2007 r. Gilowska zapowiedziała jednocześnie, że jest to pierwszy etap redukcji klina podatkowego.

Rzecznik klubu Ligi zaznaczył jednak, że LPR nie będzie głosowała przeciw ustawom, która wprowadzałyby redukcję klina podatkowego.
_ Jeśli nie będzie porozumienia w tej sprawie, będziemy zgłaszać poprawki tak, by nie kosztowała ona tyle _ - podkreślił.

d4ndsg2

Wiceprzewodniczący Rady Politycznej LPR Henryk Goryszewski zwróci natomiast uwagę, że obecny rok "charakteryzuje się kolejnym, bardzo korzystnym wzrostem Produktu Krajowego Brutto".
_ Wzrost gospodarczy przekłada się na wzrost dochodów indywidualnych, (...) a w konsumpcji tego wzrostu nie uczestniczą emeryci _ - dodał.

W tym roku emeryci i renciści, których świadczenia nie przekraczają 1,2 tys. złotych, otrzymają jednorazowy dodatek zamiast waloryzacji świadczeń. Pod koniec marca premier Jarosław Kaczyński zapowiedział, że od przyszłego roku emerytury i renty będą corocznie waloryzowane. Resort pracy przygotował już projekt ustawy, który zakłada od 2008 r. coroczną waloryzację na poziomie wskaźnika inflacji zwiększonego o 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

Obecnie - po nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS z 2004 roku - waloryzacja rent i emerytur jest przeprowadzana co trzy lata, chyba że skumulowany wskaźnik inflacji przekroczy 5 proc.

d4ndsg2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ndsg2