Trwa ładowanie...
d2rrli6

Lubelskie/ 21. ognisko ASF u świń w Polsce

21. ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej potwierdzono w gminie Leśna Podlaska w województwie lubelskim - podała we wtorek inspekcja weterynaryjna. W gospodarstwie znajdowało się 10 świń.

Share
d2rrli6

To osiemnaste ognisko ASF u świń w tym roku w Polsce - poinformował w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii.

Wyniki badań potwierdzające wirusa ASF inspekcja weterynaryjna otrzymała w poniedziałek z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, które działa w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Z komunikatu wynika, że gospodarstwo w Leśnej Podlaskiej znajdowało się w obszarze zapowietrzonym wyznaczonym przez powiatowego lekarza weterynarii w Białej Podlaskiej w związku z wystąpieniem 19. ogniska ASF. "W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby" - napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Głównego Lekarza Weterynarii.

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) wykryto w Polsce w lutym 2014 r. Dotychczas odnotowano 111 przypadków ASF u dzików (czasem jeden przypadek stanowi kilka dzików-PAP) i 21 ognisk tej choroby u świń. Choroba jest niegroźna dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze.

d2rrli6

Podziel się opinią

Share
d2rrli6
d2rrli6