Trwa ładowanie...
d3hhtsz
23-02-2017 15:00

Lublin/ Powstaje program rewitalizacji Podzamcza

Zagospodarowanie 22 skwerów i zieleńców przewiduje pierwszy etap projektu rewitalizacji Podzamcza, atrakcyjnie położonej, ale zaniedbanej części śródmieścia Lublina. Cały projekt ma być gotowy w przyszłym roku, rewitalizacja będzie procesem wieloletnim.

d3hhtsz
d3hhtsz

"Rewitalizacja poszczególnych obszarów miasta jest dla nas jednym z głównych wyzwań. Obszar Podzamcza jest szczególnie ważny, dotyczy ścisłego śródmieścia i otoczenia Starego Miasta. To będzie pierwszy tego typu kompleksowy program, który w przyszłości chcielibyśmy przenieść na inne tereny" - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk, w czwartek na konferencji prasowej.

"Ważnym celem jest rewitalizacja w wymiarze społecznym, na tym nam bardzo zależy, bo to utworzy silne fundamenty do budowania trwałych zmian" - dodał Żuk.

W pierwszej kolejności miasto chce zadbać o tereny zielone. Koncepcja, która powstała po konsultacjach z mieszkańcami, przewiduje zagospodarowanie 22 skwerów i zieleńców. Sześć z nich będzie zupełnie nowych, pozostałe zyskają nowy wygląd. Na podwórkach, w przestrzeniach między domami, na skarpie wzgórza zamkowego i skarpie przy ul. Ruskiej będą posadzone drzewa i krzewy, ustawione będą ławki utworzone zostaną miejsca do spotkań i wypoczynku.

Pierwsze prace przy odnowie zieleni mają rozpocząć się już w tym roku. Propozycją do rozważenia w przyszłości jest utworzenie terenów zielonych w miejsce parkingu na Placu Zamkowym.

d3hhtsz

Założenia dalszych prac przewidują przygotowanie planów inwestycji, które mają prowadzić do utrzymania i wzmocnienia tradycyjnych zakładów usługowych, rzemieślniczych oraz rękodzielniczych, a także wprowadzenie tam niewielkich firm wykorzystujących nowe technologie.

Miasto chce przyciągnąć na obszar Podzamcza większą liczbę turystów, którzy najliczniej obecnie odwiedzają niewielkie lubelskie Stare Miasto i Krakowskie Przedmieście.

Zakończone już analizy wskazują na zmniejszającą się liczbę mieszkańców Podzamcza, odpływ usług, zaniedbaną przestrzeń publiczną. Władze samorządowe zamierzają przeprowadzić niezbędne remonty ulic i domów, przygotować dogodne lokale dla przedsiębiorców, sformułować korzystne dla nich zasady polityki czynszowej. Plany będą powstawały we współpracy z przedsiębiorcami i mieszkańcami, przewidziane są szkolenia, warsztaty i zajęcia mające na celu integrację mieszkańców.

W ubiegłym roku Lublin znalazł się wśród 20 miast zakwalifikowanych przez Ministerstwo Rozwoju do Programu Modelowej Rewitalizacji. Samorząd otrzymał 1,4 mln zł na przygotowanie planu działań. Dalsze prace będą finansowane z budżetu miasta w ramach zadań własnych. Samorząd chce też sięgnąć po środki przeznaczone na rewitalizację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

d3hhtsz

Obszar Podzamcza przewidziany do rewitalizacji obejmuje około 14 ha terenów, w okolicach ulic Lubartowskiej, Kowalskiej, Alei Tysiąclecia, Ruskiej, gdzie przed wojną rozciągała się dzielnica żydowska. Jest zamieszkały przez 1,7 tys. osób. Zabudowany jest przedwojennymi kamienicami, ale też budynkami z lat 50-tych ubiegłego wieku. Znajduje się tu targowisko, dworzec autobusowy i zabytkowa cerkiew. Do miasta i Skarbu Państwa należy tu 110 lokali w 30 budynkach.

d3hhtsz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hhtsz