Trwa ładowanie...
d2ghm98
d2ghm98

Lublin/ Więcej pieniędzy na budżet obywatelski

20 mln zł chcą przeznaczyć władze Lublina na projekty tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. W ubiegłym roku w głosowaniu budżetu obywatelskiego lublinianie wybrali w sumie 30 inwestycji i przedsięwzięć za 10 mln zł.
Share
d2ghm98

"Sukces pierwszej edycji budżetu obywatelskiego pokazał, że to narzędzie, z którego mieszkańcy chcą korzystać. Dlatego przeznaczamy na ten cel więcej środków i wprowadzamy dodatkowe rozwiązanie umożliwiające realizację jeszcze większej liczby projektów" - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

W pierwszej ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Lublinie na projekty zgłoszone przez mieszkańców przeznaczono 10 mln zł. Kwota ta podzielona została na dwie części: 5,5 mln zł przeznaczono na sfinansowanie projektów "małych" o wartości do 500 tys. zł, a 4,5 mln zł - na projekty "duże", kosztujące od 500 tys. do 1,5 mln zł.

W tegorocznej edycji kwota przeznaczona na realizację projektów mieszkańców wzrośnie do 20 mln zł, ale będzie rozdysponowana w dwóch procedurach.

d2ghm98

15 mln zł przeznaczone ma być na budżet obywatelski, z czego na projekty "duże" 7 mln zł, a na "małe" 8 mln zł.

Pozostałe 5 mln zł będzie rozdzielone - w ramach procedury nazwanej Inicjatywa Lokalna - na projekty, które odpadną w głosowaniu nad budżetem obywatelskim. Procedura ta została stworzona z myślą o inwestycjach w mniejszych dzielnicach miasta, które są ważne dla mieszkańców i choć cieszą się tam dużym poparciem, to mają małe szanse uzyskania odpowiedniej ilości głosów w głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego.

Pierwsza edycja budżetu obywatelskiego w ubiegłym roku w Lublinie spotkała się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Ogółem złożyli oni ponad 330 propozycji różnych inwestycji i przedsięwzięć. Po ocenie formalnej zespół powołany przez prezydenta Lublina uznał, że 233 nadają się do realizacji. Wśród nich było 179 projektów "małych" oraz 54 "duże".

W głosowaniu wzięło udział ok. 47 tys. osób - 27 tys. głosów oddano przez internet, a 20 tys. osób zagłosowało tradycyjną metodą wypełniając papierowe formularze - w taki sposób można było głosować w kilkunastu punktach miasta. Lublinianie mogli zagłosować na trzy projekty "duże" i pięć "małych".

d2ghm98

Mieszkańcy wybrali w głosowaniu łącznie 30 projektów, które mają być zrealizowane w 2015 r. Najwięcej - 6715 - głosów uzyskał projekt dotyczący polepszenia warunków życia zwierząt w lubelskim schronisku. Koszt oszacowano na 1,5 mln zł. Mają być tam wykonane prace remontowe - wymiana dachu, modernizacja instalacji elektrycznej i grzewczej, rozbudowa pomieszczeń do kwarantanny i pomieszczeń szpitalnych.

5645 głosów uzyskał projekt "Free wifi in Lublin - bezpłatny miejski internet", który ma kosztować 340 tys. zł. Jego celem jest uruchomienie sieci do 100 hot spotów z sygnałem bezpłatnego internetu dla mieszkańców miasta i turystów.

Wśród wybranych w ramach budżetu obywatelskiego projektów znalazły się m.in. remonty ulic i chodników, budowa miejsc parkingowych, placów zabaw, rozbudowa systemu roweru miejskiego, ale też posadzenie 1000 drzew w mieście, zbudowanie wieży lęgowej dla jerzyków (ptaków zjadających duże ilości owadów, np. komarów), przeprowadzenie w mediach kampanii "Sprzątam po swoim psie".

Nowe założenia i proponowane zmiany w drugiej edycji budżetu obywatelskiego będą jeszcze konsultowane z mieszkańcami - otwarte spotkanie w tej sprawie zaplanowano na 18 lutego.

Wnioski i propozycje inwestycji w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego urząd miasta będzie przyjmować od 15 kwietnia do 15 maja, a głosowanie ma się odbyć między 1 a 10 października 2015 r.

d2ghm98

Podziel się opinią

Share
d2ghm98
d2ghm98