Trwa ładowanie...
d21u5j8

Lubuskie/ Dobiegniew otrzyma 1,7 mln zł na przygotowanie projektu rewitalizacji

Dobiegniew jest jedyną lubuską gminą, która otrzyma dofinansowanie w konkursie Modelowa Rewitalizacja Miast, którego wyniki ogłosiło ministerstwo rozwoju. Na przygotowanie swojego projektu Dobiegniew otrzyma 1,7 mln zł.

Share
d21u5j8

Projekt złożony przez Dobiegniew pn. "Dobiegniew - chcę tu mieszkać, pracować i żyć" znalazł się wśród 20, które uzyskają dofinansowanie.

Poza dwudziestką uplasowały się wnioski innych lubuskich samorządów, m.in.: Gorzowa Wlkp., Nowej Soli, Kostrzyna nad Odrą czy Żagania. Łącznie do drugiego etapu konkursu zakwalifikowano 57 wniosków, z których 20 przyznano dofinansowanie.

Jak powiedział PAP burmistrz Dobiegniewa Leszek Waloch, w konkursie samorządy ubiegały się o dotacje na szczegółowe opracowanie dokumentacji dotyczącej ich projektów związanych z rewitalizacją. W przypadku Dobiegniewa koszt tego zdania to prawie 1,9 mln zł, czyli 200 tys. zł gmina dołoży z własnych środków.

"Po wykonaniu dokumentacji będziemy mieli szansę na skuteczne ubieganie się o dofinansowanie wielu zadań ujętych w koncepcji rewitalizacji naszego miasta. Obejmuje ona wiele elementów, zarówno jeśli chodzi o infrastrukturę, jak i działania społeczne" - powiedział PAP Waloch.

d21u5j8

W ramach planowanej rewitalizacji samorząd Dobiegniewa zamierza m.in. przebudować ok. 10 ulic, poddać renowacji miejskie parki, zagospodarować teren dawnego zakładu rolnego w centrum miasta i zainwestować w budownictwo komunalne. W sferze społecznej chodzi o aktywizację, walkę z bezrobociem i podnoszenie poziomu życia mieszkańców poprzez szkolenia i różnego rodzaju kursy.

Gorzów Wlkp. zajął w rankingu 23. miejsce, co oznacza brak dofinansowania dla jego projektu pn. "SERCE BIJE! Program społeczno-gospodarczego ożywienia centrum miasta w ramach Programu Rewitalizacji Gorzowa Wielkopolskiego".

"Mamy swoje przemyślenia co do oceny. Nie poddajemy się. Będziemy wnioskowali o weryfikację wniosków o to, żeby je sprawdzić raz jeszcze, dokonać weryfikacji prawnej. Uważamy, że nasz wniosek jest bardzo dobry i będziemy o niego walczyć. Wniosek był na 5 mln zł" - powiedział PAP prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

Jak poinformowało ministerstwo rozwoju, konkurs Modelowa Rewitalizacja Miast ma na celu wsparcie samorządów w procesie przygotowania programów oraz modelowych rozwiązań w zakresie rewitalizacji, z których będą mogły korzystać także inne samorządy.

d21u5j8

Wnioskodawcami w drugim etapie były samorządy wybrane na podstawie oceny tzw. fiszek projektowych, czyli wstępnych założeń zgłaszanych przedsięwzięć, ich opisów i zakładanych efektów, złożonych w pierwszym etapie konkursu. Łączna wartość zwycięskich projektów to 43,7 mln zł.

Oceniane propozycje dotyczyły przede wszystkim kształtowania przestrzeni miejskiej, mieszkalnictwa, partycypacji społecznej, ochrony i wykorzystania potencjału dziedzictwa kulturowego oraz ożywienia gospodarczego.

d21u5j8

Podziel się opinią

Share
d21u5j8
d21u5j8