Trwa ładowanie...
d1ngld1
d1ngld1

Lubuskie/ Projekt budżetu województwa zakłada 22,1 mln zł deficytu

W projekcie budżetu woj. lubuskiego na 2015 r. dochody zaplanowano na poziomie 420,1 mln zł, a wydatki na 442,2 mln zł. Tym samym w odróżnieniu od tegorocznego budżetu, w którym była nadwyżka na poziomie 5,6 mln zł, pojawi się deficyt wynoszący 22,1 mln zł.
Share
d1ngld1

"Taka jest polityka Zarządu Województwa, by w przyszłym roku zwiększyć wydatki, które ostatecznie zaplanowaliśmy w kwocie wyższej niż zaplanowane dochody. Żeby zrównoważyć budżet, zaciągniemy kredyt" - wyjaśnia skarbnik województwa lubuskiego Józefa Chalecka.

W porównaniu z 2014 rokiem plan dochodów jest niższy, bo zmieniły się przepisy. "Stracimy ok. 20 mln zł na subwencji z państwa, ale zyskujemy na dochodach od podatku PIT i CIT. Wyraźnie widać wzrost podatku PIT, podobnie jest z podatkiem CIT. Ilość mikro, małych i średnich firm wzrosła w Lubuskiem ze 100 tys. w 2010 roku do 110 tys. obecnie" - podkreśliła marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Marszałek dodała, że w trakcie roku - wzorem lat ubiegłych - budżet będzie zwiększany o tzw. wolne środki, w deficyt zostanie pokryty częściowo z kredytu w wysokości 18 mln zł, a częściowo z wolnych środków.

d1ngld1

Do najważniejszych inwestycji ujętych w projekcie budżetu należą: przygotowanie bazy pod kierunek lekarski na Uniwersytecie Zielonogórskim, budowa planetarium Keplera w Zielonej Górze, dokończenie i rozliczenie Parku Naukowo-Technologicznego w Nowym Kisielinie, budowa winnicy w Zaborze.

Kolejne inwestycje wynikają z wojewódzkiego planu budowy dróg i mostów - np. obwodnica Drezdenka, most w Skwierzynie - oraz inwestycje kolejowe. Łącznie na infrastrukturę drogową w 2015 r. samorząd planuje przeznaczyć 34 mln zł z własnego budżetu oraz 33,4 mln zł ze środków LRPO oraz RPO Lubuskie 2020.

W 2015 roku największymi pieniędzmi będzie dysponował Departament Infrastruktury i Komunikacji - 167 mln zł. Będą one przeznaczone m.in. na inwestycyjne dotyczące remontów dróg i chodników oraz organizację przewozów kolejowych.

15 mln zapisano na realizację zadań związanych z ochroną zdrowia. Członek Zarządu Woj. Lubuskiego Romuald Kreń podkreślił, że przyszły rok będzie ostatnim, w którym szpitale muszą dostosować warunki do przepisów ministerstwa zdrowia. Stąd więcej niż w ubiegłym roku zaplanowano na remonty w placówkach medycznych.

d1ngld1

52 mln zł zaplanowano na melioracje. W przyszłym roku odbędą się prace na zbiorniku w Małomicach, kanale Głuchowskim, rzece Biała Woda i na Odrze (Pyrnik-Klenica).

Budżet Departamentu Administracyjno-Gospodarczego, w którym mieszczą się m.in. koszty administracji zaplanowano na 37 mln zł.

Rzecznik Zarządu Woj. Lubuskiego Michał Iwanowski przekazał, że projekt budżetu na 2015 rok zawiera tylko wkłady własne samorządu do wielu przedsięwzięć, które będą współfinansowane ze środków unijnych.

Na przykład w planach budżetowych departamentów unijnych EFS i PROW nie ujęto środków z nowej perspektywy finansowej UE, ponieważ wcześniej musi zostać zatwierdzony Regionalny Program Operacyjny.

d1ngld1

Wicemarszałek woj. lubuskiego Maciej Szykuła, który w zeszłym tygodniu negocjował EFS w Komisji Europejskiej, poinformował, że Lubuskie jest jednym z siedmiu województw, które jako pierwsze mają szansę podpisać swoje programy.

Rezerwa ogólna w projekcie budżetu województwa na 2015 r. została określona na 868 tys. zł, a rezerwa celowa na 4,2 mln zł. Według skarbnik województwa projekt jest przede wszystkim bezpieczny dla finansów regionu.

d1ngld1

Podziel się opinią

Share
d1ngld1
d1ngld1