Trwa ładowanie...
d1ockdd

Lubuskie/ W środę uruchomienie ciepłociągu łączącego Słubice z Frankfurtem n. Odrą

W środę nastąpi uroczyste uruchomienie ciepłociągu łączącego Słubice z sąsiednim Frankfurtem nad Odrą w Niemczech - poinformowała PAP Danuta Misztal z działu marketingu Szczecińskiej Energetyki Cieplnej.

Share
d1ockdd

Transgraniczne połączenie systemów ciepłowniczych to wspólny projekt należącej do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej spółki SEC Słubice i elektrociepłowni Stadtwerke Frankfurt (Oder).

Realizacja projektu rozpoczęła się od listu intencyjnego, podpisanego w sierpniu 2012 r. SEC Słubice i Stadtwerke Frankfurt (Oder) umówiły się w nim na wzajemne świadczenie usług sprzedaży ciepła i świadczenia usług przesyłania.

Późniejsza umowa o współpracy określiła minimalny okres wzajemnych świadczeń, tj. 15 lat oraz roczny bilans sprzedaży ciepła na ok. 57 tys. GJ.

"Istota tej transgranicznej współpracy polega na produkcji i przesyle ciepła na potrzeby przygotowania ciepłej wody przez słubicki SEC dla mieszkańców obu miast w okresie letnim, natomiast zimą elektrociepłownia z Frankfurtu uzupełni brakującą moc cieplną na potrzeby ogrzewania słubiczan" - wyjaśniła Misztal.

d1ockdd

Budową ciepłociągu pod mostem drogowym łączącym Słubice z Frankfurtem nad Odrą zajął się niemiecki partner projektu. Spółka SEC wykonała niezbędną infrastrukturę po polskiej stronie oraz zmodernizowała ciepłownię w Słubicach.

SEC to grupa firm ciepłowniczych należących do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej, zlokalizowanych w Słubicach, Barlinku, Łobzie, Połczynie-Zdroju, Myśliborzu, Dębnie i Strzelcach Krajeńskich. Grupa zatrudnia blisko 450 pracowników, dostarcza ciepło do ponad 233 tys. mieszkańców regionu i osiąga przychody rzędu 250 mln zł.

Frankfurt Stadtwerke jest nowoczesną elektrociepłownią zlokalizowana we Frankfurcie nad Odrą, produkującą 220 tys. MWh ciepła rocznie.

W środę odbędzie się oficjalne zakończenie projektu z udziałem prezesa Stadtwerke Frankfurt (Oder) J"rga Thiema, prezesa Szczecińskiej Energetyki Cieplnej Mariusza Majkuta i prezesa SEC Słubice Jacka Kostrzewskiego.

W spotkaniu wezmą także udział władze obu miast - nadburmistrz Frankfurtu nad Odrą Martin Wilke i burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz oraz władze obu regionów - wojewoda lubuski Katarzyna Osos i premier Brandenburgii Dietmar Woidke.

d1ockdd

Podziel się opinią

Share
d1ockdd
d1ockdd