Trwa ładowanie...
dhgp2iw

Lubuskie/ Za 68,5 mln zł Słubice uporządkują gospodarkę wodno-ściekową

68,5 mln zł wyda gmina Słubice (Lubuskie) na największą, w powojennej historii miasta, inwestycję związaną z uporządkowaniem gospodarki wodno-ściekowej. Prace mają ruszyć w przyszłym roku i potrwać do czerwca 2020 r.

Share
dhgp2iw

Na to zadanie Zakład Usług Wodno-Ściekowych (ZUWŚ) uzyskał 35,1 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej - poinformowała PAP rzecznik Urzędu Miejskiego w Słubicach Beata Bielecka.

Słubice starały się o dofinansowanie tego przedsięwzięcia ponad dwa lata. W czwartek na konferencji prasowej szczegóły inwestycji przedstawili burmistrz Tomasz Ciszewicz i prezes ZUWŚ Kazimierz Góra.

Ciszewicz mówił, że wielu słubiczan obawia się, że w czasie trwania inwestycji miasto zostanie całkowicie rozkopane. Uspokajał, że podczas renowacji i przebudowy 21 km kanalizacji sanitarnej, prace na 20 km odbywać się będą nowoczesną metodą, dzięki której nie trzeba będzie rozkopywać ulic.

dhgp2iw

Prezes ZUWŚ pytany o to, jakie zadanie inwestycyjne będzie realizowane jako pierwsze wyjaśnił, że będą to prace związane z ujęciem wody, w drugiej połowie przyszłego roku rozpocznie się renowacja sieci kanalizacyjnej, a w 2018 roku będzie modernizowana licząca 20 lat oczyszczalnia ścieków.

W przypadku oczyszczalni powstanie m.in. automatyczna stacja ścieków dowożonych, oczyszczalnia będzie też miała nowe urządzenia do sterowania i laboratorium.

Kolejnym elementem przedsięwzięcia będzie przebudowa ponad 21 km kanalizacji sanitarnej w 45 ulicach Słubic oraz rurociąg przesyłowy do oczyszczalni ścieków. Powstanie 670 przyłączy kanalizacyjnych i 502 studnie kanalizacyjne.

Ponadto 10 przepompowni ścieków zostanie wyposażonych w system monitoringu i zdalnego sterowania, na terenie miasta powstanie pięć studni kanalizacyjnych zaopatrzonych w system informowania o przepełnieniu kanałów.

dhgp2iw

Inwestycja obejmie także modernizację i przebudowę 9,1 km sieci wodociągowej - w tym 74 hydrantów i 188 zasuw. W tym zakresie prace obejmą 24 ulice miasta. Powstanie 10 komór z urządzeniami do monitoringu przepływu i ciśnienia w sieci.

"To pomoże w diagnozowaniu awaryjnych zdarzeń w sieci. Ponadto zostanie przebudowany wodociąg łączący stację uzdatniania wody ze zbiornikami wody dla Słubic" - wyjaśniła Bielecka.

Słubice wdrożą system informacji przestrzennej (GIS) rozszerzony o tzw. e-usługi, co polepszy kontakt z mieszkańcami - będzie można ich informować za pomocą SMS o awariach i wyłączeniach, drogą internetową zgłaszać awarię czy obsługiwać płatności.

Projekt zakłada także zakup specjalistycznego sprzętu, który umożliwi lepszą obsługę sieci i zastosowanie technologii umożliwiających wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii.

dhgp2iw

Podziel się opinią

Share
dhgp2iw
dhgp2iw