Trwa ładowanie...
d1ojejr

Lubuskie/ Zakończyła się budowa mostu łączącego Coschen i Żytowań

Od poniedziałku mieszkańcy polsko-niemieckiego pogranicza mają do dyspozycji nowy most przez Nysę Łużycką łączący miejscowości Coschen i Żytowań (Lubuskie) - poinformował PAP rzecznik Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Piotr Popa.
Share
d1ojejr

Budowa mostu została dofinansowana ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Polska (woj. lubuskie) - Brandenburgia 2007-2013

Całkowita wartość projektu to niemal 5,5 mln euro, z czego unijne dofinansowanie to 4,6 mln euro. Most ma 101 metrów długości - 30 proc. obiektu położone jest na obszarze Polski, pozostała część na terytorium Niemiec.

Szerokość konstrukcji wynosi 14 metrów. Nowy most na Nysie Łużyckiej został wybudowany w miejscu drewnianego, który uległ zniszczeniu w 1945 r. Na odbudowanej przeprawie powstała nowa droga wraz z chodnikiem dla pieszych oraz ścieżka rowerowa.

d1ojejr

Rzecznik zaznaczył, że inwestycja ułatwi mieszkańcom rozwój dobrosąsiedzkich kontaktów i przyczyni się do poprawy ponadgranicznej sieci komunikacyjnej.

Przedsięwzięcie było realizowane wspólnie przez Powiat Krośnieński (Lubuskie) oraz Powiat Odra-Szprewa (Niemcy). Jest to pierwsza inwestycja mostowa na zachodniej granicy państwa, gdzie na etapie realizacji wystąpiło wniesienie wkładu finansowego przez samorządy położone na terytoriach różnych państw - wskazał Popa.

Budowa mostu rozpoczęła się listopadzie ub. roku w niemieckim Coschen. Wykonawcą była strona niemiecka. Przeprawa jest zlokalizowana w ciągu drogi powiatowej nr 1154F, prowadzącej z miejscowości Żytowań w kierunku granicy państwa.

Pomysł budowy przeprawy zrodził się 12 lat temu. W ramach przygotowań po obu stronach Nysy Łużyckiej powstała niezbędna infrastruktura drogowa.

W powiecie krośnieńskim od 2007 roku na jej wykonanie wydano 9,5 mln zł. Wybudowano m.in. drogę z Gubina do Kosarzyna oraz bezpośrednio z granicą państwa. Powstały także ścieżki rowerowe. Dzięki temu budowa mostu pozwoli na bezpośrednie ich połączenie z siecią szlaków rowerowych po stronie niemieckiej.

d1ojejr

Podziel się opinią

Share
d1ojejr
d1ojejr