Ludzie blokowali wstęp do sklepów. Tak protestują przeciwko ich obecności w Rosji

Na terenie Manufaktury w Łodzi mieszkańcy zorganizowali "milczący protest" przeciwko firmom, które pomimo nacisków nie wycofały się z Rosji. Uczestnicy trzymali w dłoniach zdjęcia ofiar wojny.

Podobne protesty zorganizowano wcześniej w Gdańsku
Podobne protesty zorganizowano wcześniej w Gdańsku
Źródło zdjęć: © GETTY | NurPhoto
Malwina Gadawa

Bojkot firm, które znalazły się na "liście wstydu" i nadal prowadzą działalność w Rosji, przeniósł się z internetu do centrów handlowych. Spontaniczną akcję zorganizowano przed sklepami sieci Auchan, Leroy Merlin i Decathlon działającymi w łódzkiej Manufakturze.

Uczestnicy ustawili się przed wejściem do tych sklepów, w dłoniach trzymali zdjęcia ofiar wojny oraz fotografie przedstawiające zniszczenia wojenne w Ukrainie.

"Protestujemy przed sklepami, które wciąż handlują na terenie Rosji i tam zarabiają, mimo tego, że Rosja jawnie zaatakowała Ukrainę i dokonuje aktów terroru wobec ludności cywilnej. Chcemy pokazać sieciom handlowym, że nie zgadzamy się na to, i zachęcić innych do bojkotu tych firm, dopóki nie wycofają się z rynku rosyjskiego" - mówił łódzkiej Wyborczej, jeden z protestujących.

Jak informuje "Gazeta Wyborcza" na początku ochroniarz próbował wyprosić grupę osób, która protestowała, ale po jakimś czasie dał sobie spokój, a reakcje klientów na całą sytuację były pozytywne.

Bojkot konsumencki działa

Choć lista przedsiębiorstw, które jasno dały sygnał światu, że nie akceptują wojny w Ukrainie, jest bardzo długa, to nie brakuje również takich, które nie wycofały się z Rosji Profesor Jeffrey Sonnenfeld stworzył "listę wstydu" na której umieszcza te koncerny, którym zarabianie w Rosji nie przeszkadza. I tak głośno już było o takich firmach, jak Leroy Merlin, Decathlon, Renault, Auchan. Do niedawna na tej liście była także firma Nestle, ale ta pod naciskiem opinii publicznej ogłosiła, że ogranicza swoją działalność w Rosji do minimum.

Dane pokazują, że bojkot konsumenci firm, które nie wycofały się z Rosji, przynosi skutki. Bank PKO BP poinformował w środę, że dane o płatnościach kartami banku PKO pokazują, że sieci, które pozostały aktywne w Rosji, mają niższą dynamikę obrotów niż konkurencja.

Eksperci z PKO BP zwracają także uwagę, że wojna w Ukrainie znacząco zwiększyła obawy konsumentów odnośnie do przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego i całej gospodarki.

Obydwa wskaźniki spadły do najniższych poziomów od kwietnia 2020. 40 proc. ankietowanych zadeklarowało, że w najbliższych 12 miesiącach wyda dużo mniej niż rok wcześniej.

Dane banku PKO BP komentował także premier Mateusz Morawiecki.

- A więc ludzie rozumieją, czasami lepiej niż firmy, że dziś jest czas absolutnie wyjątkowy. Taki czas wyjątkowy wymaga wyjątkowych działań - powiedział premier.

Dodał, że przyzwoitość nakazuje podjęcie działań, które oznaczają także straty,  ale "odbywają się w imieniu walki o coś ważniejszego".

Wybrane dla Ciebie