Trwa ładowanie...

Ludzie dostają grosz miesięcznie. Minister Marlena Maląg broni zasad wypłacania emerytur

System emerytalny w Polsce działa tak, że przez całe życie wystarczy legalnie przepracować jeden dzień i zyskuje się prawo do emerytury. W wielu takich przypadkach ZUS wysyła później takiemu seniorowi grosz lub kilka groszy miesięcznie. Przeciwniczką tego rozwiązania jest prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Jednak w piątek w jego obronie stanęła minister Marlena Maląg.

Ludzie dostają grosz miesięcznie. Minister Marlena Maląg broni zasad wypłacania emeryturLudzie dostają grosz miesięcznie. Minister Marlena Maląg broni zasad wypłacania emeryturŹródło: Adobe Stock, fot: WDnet Studio
d23yyob
d23yyob

Za problem emerytur groszowych nie jest odpowiedzialny źle funkcjonujący system emerytalny - przekonywała w piątek w Sejmie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. - System oparty jest na wysokości wprowadzanej składki. Wchodząc na rynek pracy, musimy być świadomi i odpowiedzialni, że od naszych wynagrodzeń musimy odprowadzać składki emerytalne i rentowe. To się gromadzi na naszych kontach i na tej podstawie mamy naliczaną emeryturę - tłumaczyła.

- Groszowe emerytury to są takie, że jeżeli ktoś nie odprowadzał składek, pracował na przykład przez jeden miesiąc, a nawet kilka dni i na tej podstawie wyliczana jest jego emerytura, wtedy może taka sytuacja mieć miejsce – przekonywała. Minister podkreśliła też, że niezależnie od wysokości odprowadzanych składek wszyscy emeryci dostaną trzynastą i czternastą emeryturę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Drastyczne podwyżki cen biletów w PKP Intercity. "Może rząd szykuje pieniądze na podwyżki w roku wyborczym"

Prezes ZUS widzi potrzebę zmian

Zupełnie inaczej do groszowych emerytur podchodzi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. - Badam od wielu lat systemy emerytalne nie tylko na poziomie krajowym, ale też europejskim, międzynarodowym i zasada, że jedna składka otwiera prawo do emerytury, a taką zasadę mamy od stycznia 1999 r., jest nieprzystosowana i nie realizuje idei, czym jest świadczenie emerytalne – mówiła w sierpniu ubiegłego roku prezes zakładu.

d23yyob

- Postulujemy, że powinien być co najmniej minimalny okres zatrudnienia. W większości państw to jest 10-15 lat, może być 5 lat, które w ogóle otwiera prawo do emerytury przy wieku emerytalnym. Może być jakiś kapitał, który daje tę emeryturę na jakimś poziomie - tłumaczyła prof. Uścińska. - Najprostszym rozwiązaniem jest wprowadzenie zasady, by te groszowe emerytury nie były wypłacane co miesiąc, tylko na przykład raz na rok, bo i tak zachowane jest prawo do opieki zdrowotnej czy do innych świadczeń – oceniła.

W grudniu 2022 roku prezes ZUS podała, że kwota najniższej emerytury w Polsce to jeden grosz. Tyle dostaje kobieta, która przepracowała jeden dzień na umowie-zlecenie i zgromadziła niecałe trzy złote kapitału.

Szykuje się wysoka waloryzacja

W piątek minister Maląg przypomniała też, że po marcowej waloryzacji emerytur minimalna emerytura będzie wynosiła 1588 zł brutto. Minimalny wzrost emerytury i renty przy całkowitej niezdolności do pracy będzie wynosił 250 zł - dotyczy to jednak tylko tych, którzy mają uprawnienia do pobierania emerytury minimalnej. Przysługuje ona osobom, które osiągnęły wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn) i mają odpowiednio długi okres składkowy: 20 lat w przypadku kobiet i 25 w przypadku mężczyzn.

Seniorzy, którzy nie mają prawa do najniższej emerytury, o gwarantowanej podwyżce mogą zapomnieć. Ich emerytury zostaną podniesione procentowo. Rząd założył, że waloryzacja wyniesie nie mniej niż 13,8 proc. Jednak na podstawie podanych w piątek danych GUS dotyczących średniorocznej inflacji w 2022 roku (które - obok danych o realnym wzroście płac - służą do wyliczania wskaźnika waloryzacji) można założyć, że będzie ona wyższa. Inflacja wyniosła bowiem 14,4 proc. Według Oskara Sobolewskiego, eksperta rynku emerytalnego, można się więc spodziewać waloryzacji nie mniejszej niż 14,8 proc.

d23yyob

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d23yyob
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23yyob