Trwa ładowanie...
d2wvgdh

Lukę na GPW po obcięciu składki do OFE mogą zapełnić TFI i inwestorzy zagraniczni (opinia)

30.12. Warszawa (PAP) - Planowane przez rząd obcięcie składki do OFE z pewnością spowoduje zmniejszenie aktywności funduszy emerytalnych na rynku kapitałowym, ale lukę tę mają...

d2wvgdh
d2wvgdh

30.12. Warszawa (PAP) - Planowane przez rząd obcięcie składki do OFE z pewnością spowoduje zmniejszenie aktywności funduszy emerytalnych na rynku kapitałowym, ale lukę tę mają szansę zapełnić inwestorzy zagraniczni oraz TFI - uważają analitycy.

Premier Donald Tusk zapowiedział w czwartek, że składka przekazywana do OFE spadnie do 2,3 proc. z 7,3 proc., jakie otrzymują obecnie. Natomiast 5 proc. składki będzie na kontach osobistych w II filarze, ale ich operatorem będzie ZUS. Od 2017 roku 3,8 proc. składki odkładane będzie na konta osobiste.

Premier powiedział, że zmiany mogą wejść od 1 kwietnia 2011 roku.

"Szacuję, że w 2010 roku ze strony OFE pochodził popyt na akcje w wysokości około 18 mld zł, to był absolutnie rekordowy rok. Miało to związek z dużymi prywatyzacjami przeprowadzanymi przez Skarb Państwa" - powiedział PAP zarządzający funduszami akcji Skarbiec TFI Michał Hulbój.

d2wvgdh

Szacuje on, że w normalnych warunkach, bez projektów prywatyzacyjnych OFE przeznacza na zakup akcji około 8 mld zł rocznie.

"Niewątpliwie obcięcie składki spowoduje, że tych pieniędzy w dużym stopniu zabraknie. Spodziewam się jednak, że tę lukę mogą zapełnić inwestorzy zagraniczni, którzy ostatnio stają się coraz bardziej aktywni na warszawskiej giełdzie" - powiedział Hulbój.

"Można się też spodziewać większego napływu środków ze strony TFI, gdyż inwestorzy indywidualni mogą być bardziej skłonni do zakupu jednostek uczestnictwa funduszy agresywnych, inwestujących na giełdzie" - dodał.

Zdaniem zarządzającego Skarbca TFI ogólny efekt planowanych zmian w OFE na rynek kapitałowy może okazać się neutralny.

d2wvgdh

"Ze względu na to, że lukę po OFE mogą wypełnić zagranica i TFI, może się okazać, że te zmiany w OFE nie spowodują negatywnego efektu na rynek kapitałowy" - powiedział Hulbój.

"Dodatkowo zmiany w OFE były spodziewane, nie mamy tu do czynienia z tak negatywną niespodzianką, do jakiej doszło niedawno na Węgrzech, gdzie też wprowadzano zmiany w systemie emerytalnym" - dodał zarządzający Skarbca TFI. (PAP)

pr/ jtt/

d2wvgdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wvgdh