Trwa ładowanie...
dwhhphp
euro
02-02-2009 11:54

Luty trendowy?

Lepsze od oczekiwań dane o dynamice PKB z USA nie zwiększyły apetytu na akcje. Inwestorzy słusznie ocenili, że lepsze dane wynikają ze wzrostu zapasów, co nie jest najlepszym prognostykiem na przyszłość.

dwhhphp
dwhhphp

Na normalnym rynku można byłoby podnieść argument, że wyższe zapasy oznaczają optymistyczne prognozy dotyczące popytu. Niestety tym razem wynika to z jego przeszacowania, a firmy już dostosowują produkcję do niższego poziomu popytu. Masowe zwolnienia będą teraz w centrum uwagi mediów, a najbliższy miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy powinien pokazać kolejny duży skok bezrobocia. Niektórzy analitycy spodziewają się wzrostu bezrobocia w USA do przedziału 11-12% do końca 2009 roku. W związku ciągle napływającymi negatywnymi danymi ze strefy makro rośnie zagrożenie spadkami w kierunku październikowych minimów.

W tym tygodniu na rynek napłynie szereg istotnych raportów makroekonomicznych. Spodziewamy się, że rynek będzie reagował na te dane trendowo. Słabe dane będą traktowane jako kolejny pretekst do wyprzedaży, a dane lepsze od oczekiwań będą ignorowane. Dzisiaj w centrum uwagi będzie indeks ISM dla przemysłu za styczeń publikowany o 16:00. Wcześniej publikowane będą dane o przychodach i wydatkach Amerykanów.

Eurodolar powinien reagować spójnie z giełdami i zgodnie z dotychczasowym trendem. Korekty wzrostowe powinny być płytkie. Podobnie powinien zachowywać się jen - spodziewamy się dalszego umocnienia japońskiej waluty. Eurozłoty może testować coraz wyższe poziomy.

EURPLN

Złoty od rana zachowuje się znacznie lepiej niż pod koniec ubiegłego tygodnia. Rynek próbuje wrócić do konsolidacji i zanegować piątkowe wybicie. Trudno ocenić wiarygodność obecnego ruchu - pierwsze godziny handlu są ostatnio bardzo słabym prognostykiem. Najbliższym istotnym wsparciem pozostaje 4,30. Nadal widzimy zagrożenie wyjścia na wyższe poziomy ze względu na utrzymujący się negatywny sentyment na rynkach. W średnim terminie trend pozostaje wzrostowy.

dwhhphp

EURUSD

Pogorszenie się sentymentu na rynkach wspiera dolara. Tak jak przypuszczaliśmy piątkowe zamknięcie notowań wyznaczyło ton na kolejny tydzień. Eurodolar wrócił do przedziału konsolidacji z okresu październik - listopad 2008. Dalsza wyprzedaż na rynkach akcji powinna przyśpieszyć umocnienie dolara i niebawem możemy zobaczyć nowe minima na EURUSD. Korekty wzrostowe sugerujemy wykorzystywać do zajmowania krótkich pozycji w euro. Najbliższy poziom oporu znajduje się przy 1,28, ale pierwszy istotny opór znajduje się dopiero przy 1,30.

GBPUSD

Korekta wzrostowa na funtodolarze wyhamowała w ubiegłym tygodniu dokładnie przy 50% zniesieniu fibonacciego. Obrona tego poziomu skłoniła posiadaczy długich pozycji do realizacji zysków. W tym tygodniu Bank Anglii prawdopodobnie ponownie obniży stopy procentowe w związku z głęboką recesją w gospodarce brytyjskiej. W perspektywie kilku dni widzimy możliwość testu strefy wsparcia 1,385-1,389. Korekty wzrostowe radzimy wykorzystywać do sprzedaży funta z celem na 1,39, gdzie sugerujemy zrealizować zyski.

G4: Wzrost Bazy Monentarnej

W reakcji na postępujący kryzys w światowej gospodarce największe banki centralne (FED, EBC, BoJ, BoE) pompują gigantyczną ilość pieniądzy w system. Zwiększeniu bazy monetarnej towarzy spadek prędkości obiegu pieniądza w systemie. Dlatego w krótkim terminie działania banków centralnych nie zwiększą inflacji. Istnieje natomiast spore ryzyko gwałtownego przyśpieszenia inflacji w momencie gdy pieniądz zacznie normalnie przepływać. Analitycy Morgan Stanley w jednym z ostatnich raportów widzą zagrożenie hiperinflacją, co byłoby tzw. Black Swan event.

IDMSA.PL

dwhhphp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwhhphp