MAC: kolejne posiedzenie rady ds. przeciwdziałania dyskryminacji (komunikat)

...

20.06. Warszawa - MAC informuje:

Dzisiaj (20 czerwca 2013 r.) w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji odbyło się kolejne posiedzenie Rady ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji. Obradom Rady przewodniczył Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele ministerstw, policji, prokuratury oraz organizacji pozarządowych. W czasie posiedzenia Rady omówiono kwestie dotyczące programu pilotażowego aktywizacji lokalnych społeczności na białostockich osiedlach (Słoneczny Stok, Leśna Dolina, Zielone Wzgórza), na których w ostatnim czasie dochodziło do aktów rasizmu.

Maciej Żywno, wojewoda podlaski, przedstawił dotychczasowe efekty prac powstałego w maju br. zespołu roboczego ds. przeciwdziałania aktom ksenofobii i rasizmu na terenie województwa podlaskiego. W ramach wspomnianego projektu pilotażowego, zaprezentował model organizowania społeczności lokalnej - dotyczący zarówno odbudowania, jak i budowania pozytywnych relacji i więzi. - W takiej społeczności mieszkańcy mają przeświadczenie, że razem mogą przeciwstawić się negatywnym zjawiskom takim jak ksenofobia, rasizm, czy nietolerancja - powiedział wojewoda podlaski.

Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, podkreślił, że budowanie więzi lokalnej, animacja wraz z konsekwencją i trwałością działań będą powodowały przyrastanie sojuszników. - Jest to model do wykorzystania - dodał minister Boni. Zaznaczył również, że istotne jest przebicie się przez mur obojętności, bo gdy lokalna społeczność będzie odważniejsza, to nie będzie się bała reagować. - Oto cel tego projektu - zauważył minister Michał Boni.

W trakcie spotkania poruszono również kwestie dotyczącą możliwości pozyskania źródeł finansowania, zarówno krajowych, jak unijnych na wsparcie programów związanych z wykluczeniem społecznym i zatrudnieniem oraz sprawy związane zintegrowanym monitoringiem w kontekście ksenofobii i rasizmu.

Kolejne spotkanie Rady zaplanowano na 18 lipca br.


Rada ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji powstała 13 lutego 2013 r. Do zadań Rady należy m.in. zapewnienie koordynacji działań organów administracji rządowej oraz ich współdziałanie z organami samorządu terytorialnego i innymi podmiotami w zakresie przeciwdziałania i zwalczania dyskryminacji rasowej, ksenofobii oraz związanej z nimi nietolerancji, monitorowanie obszarów występowania takich zjawisk w życiu publicznym, jak i prowadzenie działań promocyjnych w zakresie przeciwdziałania zjawiskom dyskryminacji rasowej, ksenofobii i związanej z nimi nietolerancji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
rasizmmacdyskryminacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)