MAC: minister Michał Boni o innowacjach na Big Tent V4 (komunikat)
...
16.06. Warszawa - MAC informuje:
Odpowiedzi na wyzwania cyfrowego świata lepiej szukać razem - między państwami Grupy Wyszehradzkiej, ale też na forach dialogu z różnymi interesariuszami - powiedział minister Michał Boni niedzielę na Big Tent V4 - Voice for Innovation, wydarzeniu organizowanym przez firmę Google w ramach Polskiej Prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej.
Podczas wystąpienia otwierającego konferencję minister podkreślał, że pod wpływem zmian technologicznych zmienia się rola rządów na świecie. Naszą misją jako rządów jest przede wszystkim by służyć obywatelom - mówił. W krajach grupy wyszehradzkiej - nieformalnym zrzeszeniu czterech państw Europy Wschodniej czyli Polski, Czech, Słowacji i Węgier - wsparciem dla rozwoju innowacyjnej gospodarki są aspiracje społeczne, w szczególności młodego pokolenia, oraz cyfrowy impet, podkreślał.
Świat się zmienia, zmieniają się gospodarka i ludzie - mówił minister. Aby odpowiedzieć na nowe zjawiska powinniśmy przede wszystkim zrozumieć nowy kontekst, uruchomić wszystkie czynniki wzrostu innowacyjności oraz przyjąć nowe założenie, że nowe technologie powinny być wykorzystywane w każdym sektorze, także publicznym. Musimy także w pełni wykorzystać potencjał ludzki w naszych krajach - apelował minister.
W kwestii globalnego zarządzania internetem, rolą Polski jest bronić na forach międzynarodowych otwartości i wolności internetu. Minister przypomniał, że Polska jako jedna z pierwszych państw zdecydowała się opublikować treść nowego Międzynarodowego Regulaminu Telekomunikacyjnego i poddać go konsultacjom społecznym. Polska delegacja broniła także wolności w internecie na międzynarodowej konferencji w Dubaju w grudniu 2012r.
Minister mówił także o roli jaką Polska odgrywa w europejskiej debacie na temat rozporządzenia o ochronie danych osobowych. Polska zabiega, aby nowe regulacje równoważyły ochronę prywatności i potrzebami gospodarki cyfrowej.
Big Tent to seria wydarzeń globalnych, celem jest umożliwienie spotkania kluczowych postaci świata polityki, nauki, biznesu i społeczeństwa obywatelskiego oraz debaty nad najważniejszymi kwestiami dotyczącymi rozwoju gospodarek i społeczeństwa w dobie cyfryzacji. Po raz pierwszy odbywa sięw regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w Warszawie. Polska jest gospodarzem spotkania w dobiegającej końca prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ jbr/