Trwa ładowanie...
dw5py8p

MAC: Polska przypomina o znaczeniu praw człowieka dla Internetu (komunikat)

...

dw5py8p
dw5py8p

05.12. Warszawa - MAC informuje:

Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, odbył wieczorną naradę z przedstawicielami polskiej delegacji biorącej udział w konferencji w Dubaju.

Minister Boni podkreślił polskie stanowisko, które klarownie jest prezentowane podczas konferencji - "polski rząd nie poprze żadnych zmian w Międzynarodowych Regulacjach Telekomunikacyjnych (ITR), które mogłyby prowadzić do ograniczenia wolności lub otwartości internetu. Polska nie poprze zmian zapisów ITR, które mogłyby ograniczać polskie oraz unijne prawodawstwo. Polska nie popiera także rozszerzenia mandatu ITU o kwestie związane z zarządzaniem Internetem m.in.: zarządzanie systemem nazw domen, przydzielaniem numerów i adresów IP, regulowaniem peeringu. Nie zgodzi się także na wprowadzenie w ramach ITR zapisów umożliwiających niektórym państwom ograniczanie swobód, praw podstawowych i wolności. Nasze stanowisko jest jasne i niezmienne".

Drugiego dnia obrad konferencja WCIT-12 zajęła się preambułą do Międzynarodowych Regulacji Telekomunikacyjnych (ITR) oraz art. 1, który dotyczy celu i zakresu ITR.

dw5py8p

Polska poparła propozycję Tunezji, aby w ITR znalazł się zapis o poszanowaniu praw człowieka. Minister Małgorzata Olszewska podkreśliła konieczność obrony wolności Internetu i swobody wypowiedzi. Polska nie tylko sprzeciwia się regulowaniu Internetu w ITR. Chciałaby także dodatkowo zagwarantować wolność Internetu wpisując do traktatu podstawowe wartości, na których ta wolność się ona opiera.

- Powinniśmy pamiętać, że użytkownicy Internetu mają się cieszyć wolnością słowa, swobodami światopoglądowymi itd - tak jak w realnym świecie. Więcej, prywatność użytkowników powinna być również chroniona. Ich działalność nie powinna być śledzona oraz dane pochodzące z ich aktywności nie powinny być wykorzystywane przez firmy do osiągania zysków bez wiedzy użytkownika - podkreśla min. Olszewska.

Propozycję rozszerzenia preambuły poparły także Szwajcaria i Katar, ale pozostałe kraje były przeciw. Twierdziły, że to niepotrzebne, skoro ITR ma być dokumentem technicznym. Konferencja postanowiła jednak przygotować specjalny komunikat prasowy, w którym członkowie ITU zobowiązują się do poszanowania wolności słowa i praw człowieka. Sprawa nie jest ostatecznie zamknięta i polska delegacja będzie ją monitorować.

Nowe grupy robocze

dw5py8p

Ponieważ na posiedzeniu plenarnym we wtorek w kilku kwestiach nie udało się porozumieć, Konferencja powołała grupy robocze ad hoc, które mają przygotować propozycje rozwiązań. Są to:

- grupa poświęcona definicji telekomunikacji (kluczowa sprawa, gdyż może doprowadzić do włączenia Internetu w zakres ITR), - grupa poświęcona przepisom dotyczącym ochrony środowiska (e-waste), - grupa poświęcona definicji operatorów (może rozszerzyć zakres podmiotowy ITR), - grupa, która zajmie się art. 8 (obejmie propozycje wprowadzenia ułatwień dla osób niepełnosprawnych w telekomunikacji międzynarodowej).

Zwołana została także nieformalna grupa dotyczącą Internetu. Ma się ona zająć propozycjami m.in. Rosji, która chciałaby, aby w przepisach ITR umieścić prawo do utworzenia i regulacji "narodowego segmentu Internetu".

dw5py8p

Delegaci z Polski biorą aktywny udział w tych pracach. Polska będzie bardzo stanowczo występować przeciwko zapisom włączających Internet w zakres ITR oraz poszerzających obowiązywanie traktatu.

Dokumenty:

- Link do propozycji tunezyjskiej: http://news.dot-nxt.com/itu/wcit/c25 - Link do komunikatu prasowego nt. praw człowieka: http://www.itu.int/net/pressoffice/press_releases/2012/90.aspx#.UL4S_-ThKSo

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

dw5py8p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw5py8p