MAC: prezydent podpisał nową ustawę o zbiórkach publicznych (komunikat)

...

01.04. Warszawa - MAC informuje:

Dziś (wtorek, 01.04. br.) Bronisław Komorowski, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, podpisał nową ustawę o zbiórkach publicznych. Ustawa zastąpi obowiązujące dotychczas przepisy, które pochodziły z 15 marca 1933 r.

- Chcę pogratulować wszystkim, którzy pracowali nad nowym rozwiązaniem ustawowym, na pewno o wiele bardziej nowoczesnym od tego, które obowiązywało do tej pory - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w trakcie uroczystości w Belwederze. Dodał, że ma nadzieję, iż "nowe prawo będzie dobrze służyło Polsce obywatelskiej". - Jest nowe prawo, ale jest też stara potrzeba aktywności obywateli. Apeluję o ofiarność Polaków - podkreślił prezydent.

Dotychczas (według prawa z 1933 r.) organizator zbiórki występował o zgodę na nią do urzędu i przed urzędem rozliczał się z wydanych środków. Podpisana dziś nowa ustawa znosi obowiązek występowania o zgodę na organizację zbiórki.

Regulacja, którą przygotowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, ułatwi obywatelom ofiarność przez zmniejszenie procedur i jednocześnie zwiększy przejrzystość przeprowadzanych zbiórek. - Nowa ustawa o zbiórkach publicznych zmienia całkowicie podejście - powiedział Roman Dmowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. - Przede wszystkim daje obywatelowi dostęp do informacji kto, gdzie i w jakim celu organizuje zbiórkę, ile zebrał finansów i na co przeznaczył środki. Dostęp do tych informacji ma każdy obywatel. Dzięki temu będzie znacznie lepsza kontrola nad tym, jak zbiórki są realizowane, bo będzie to kontrola społeczna - zaznaczył wiceminister Dmowski.

Dmowski podkreślił, iż "nowa ustawa dokonuje też regulacji prawnych, np. zbiórki przez internet lub przy użyciu SMS-ów nie będą wymagały żadnych dodatkowych formalności". Dotychczas ta forma zbierania wymagała uzyskania pozwolenia na zbiórkę. Zmiana ułatwi rozwój crowdfundingu w Polsce. Natomiast po to, by zorganizować zbiórki gotówki i darów do puszek np. na ulicy, w parku (miejscu publicznym, ogólnodostępnym) wystarczy zgłoszenie na ogólnopolskim portalu internetowym. Tam też będą umieszczane sprawozdania ze zbiórek, tak aby każdy mógł się z nimi zapoznać i ocenić, czy zebrane datki i dary zostały właściwie rozdysponowane.

Zgłoszenie zbiórki będzie można wysłać pocztą, albo drogą elektroniczną - zostanie ono opublikowane na portalu najpóźniej w ciągu 3 dni (dla zgłoszeń elektronicznych) lub 7 dni (dla zgłoszeń papierowych). Po to, by zgłosić zbiórkę drogą elektroniczną potrzebny będzie jednak podpis elektroniczny lub bezpłatny profil zaufany (czyli podpis elektroniczny przeznaczony do kontaktu obywateli z administracją, który można założyć na portalu e-PUAP.gov.pl). Od momentu opublikowania zgłoszenia można będzie prowadzić zbiórkę.

Nowa regulacja określa też, że środki zebrane przez organizacje, które przeprowadziły zbiórkę bez zgłoszenia lub niezgodnie ze zgłoszeniem, będą przekazywane instytucjom kultury lub pomocy społecznej.

W uroczystości udział wzięli m.in. Michał Boni, były szef resortu administracji i cyfryzacji, oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, które uczestniczyły w pracach nad ustawą i brały aktywny udział w konsultacjach projektu. - Należy pamiętać, że ten projekt jest efektem pracy wielu osób, nie tylko urzędników i parlamentarzystów, ale także działaczy organizacji pozarządowych i ekspertów, którzy poświecili swój czas, aby wspólnie wypracować te regulacje. Dzisiaj przypada mi zaszczyt, aby na ręce obecnych tu państwa złożyć podziękowania - dodał minister Roman Dmowski.

Nowa ustawa ma wejść w życie trzy miesiące po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)