Trwa ładowanie...
d2cw2gv

MAC: W Polsce wybudowano już ponad 29 tys. km infostrad

W Polsce wybudowano już 29 tys. 451 km infostrad, do zakończenia programu budowy Regionalnych Sieci Szerokopasmowych pozostało 480 km - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki. Zrealizowano już 99 proc. zadań - dodał.

Share
d2cw2gv

"Wykonana została (blisko - PAP) 30-tysięczna sieć światłowodowa w Polsce - infostrady, które oplotły nasz kraj w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Można powiedzieć, że wykonaliśmy pracę niemożliwą do wykonania" - podkreślił minister w rozmowie z dziennikarzami.

"Do wybudowania w dwóch ostatnich projektach pozostało zaledwie 480 km. W ciągu ostatnich 12 miesięcy (od października 2014 do października 2015) zrealizowano łącznie 19 tys. 110 km" - dodał.

Zaznaczył, że zrealizowany projekt to tzw. sieć szkieletowo-dystrybucyjna, stanowiąca podstawę do podłączenia użytkowników końcowych. Dostęp do sieci - tłumaczył - będzie możliwy po wykonaniu drugiego etapu prac, czyli siatki połączeń lokalnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

d2cw2gv

"Nazywamy to etapem ostatniej mili: to tysiące projektów, z których część ruszyła w tym roku" - mówił minister. Przypomniał, że we wrześniu rozpoczęto 230 projektów, realizowanych przez małe firmy, na łączną kwotę do 860 mln zł. Uzupełni je drugi konkurs na końcowe połączenia, wyznaczony na lata 2016-2017 na łączną kwotę ponad 3,5 mld zł we wszystkich miejscach, gdzie nie ma dostępu do szybkiego internetu i gdzie przedsiębiorcy telekomunikacyjni nie zamierzają inwestować.

Drugi konkurs zostanie ogłoszony w I połowie 2016 roku.

"Minimalna jakość dostępu to 30 Mb/s, ale w większości będzie to znacznie lepsza jakość dzięki nowoczesnym technologiom światłowodowym" - podkreślił Halicki.

Dziennikarze pytali też ministra o aukcję na częstotliwości LTE. Według Halickiego cały proces zakończy się na przełomie listopada i grudnia.

d2cw2gv

"Przed nami, mam nadzieję, dość krótki okres deklaracji, czyli objęcia pasm przez poszczególnych zwycięzców tego procesu, a później sama rezerwacja według koncesji" - powiedział Halicki na konferencji. "Liczę, że cały ten proces zakończy się sprawnie na przełomie listopada i grudnia (...) Ważne, że proces dobiega końca" - dodał.

Urząd Komunikacji Elektronicznej zakończył w czwartek aukcję częstotliwości 800 i 2.600 MHz. Suma ofert złożonych przez uczestników procesu sięgnęła ostatecznie 9,23 mld zł, a najdroższy blok w paśmie 800 MHz osiągnął wartość 2,05 mld zł.

W wyniku aukcji LTE Orange kupił dwa bloki częstotliwości 800 MHz, a P4, T-Mobile i Netnet po jednym. Spośród bloków częstotliwości 2,6 GHz, po cztery kupiły Polkomtel i P4, a Orange i T-Mobile po trzy - poinformowała w poniedziałek prezes UKE Magdalena Gaj.

Budowane przez MAC infostrady mają stanowić "kręgosłup" połączeń internetowych w Polsce i - po doprowadzeniu do odbiorców końcowych - zapewnić dostęp do szybkiego internetu wszystkim regionom kraju.

d2cw2gv

Podziel się opinią

Share
d2cw2gv
d2cw2gv