Trwa ładowanie...
d2v4f3c

MAC ws. nowej ustawy o zbiórkach publicznych (komunikat)

...

Share
d2v4f3c

18.04. Warszawa - MAC informuje:

17 kwietnia 2014 r. w Dzienniku Ustaw opublikowana została nowa ustawa o zbiórkach publicznych (http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2014/498). Po trzech miesiącach zastąpi ona przepisy, które pochodziły z 1933 r.

- Od 18 lipca 2014 r. zbiórki elektroniczne - np. przez przelewy - można będzie prowadzić bez dodatkowych formalności. W tym wypadku przejrzystość i możliwość kontroli zapewniona jest dzięki technologii (przepływ pieniędzy jest rejestrowany). Dzięki ograniczeniu formalności ułatwiony będzie rozwój crowdfundingu w Polsce.

- Prowadzone w przestrzeni publicznej zbiórki publiczne w gotówce i zbiórki darów organizatorzy będą po prostu zgłaszać na ogólnopolskim portalu ZBIÓRKI.GOV.PL. Tam też będą publikowane sprawozdania ze zbiórki. Wszystko po to, by - nie tylko urzędnik - ale każdy obywatel miał łatwy dostęp do informacji o tym, kto i na co zbiera oraz jak rozdysponował środki.

d2v4f3c

Do 18 lipca 2014 r. obowiązują przepisy ustawy o zbiórkach publicznych z 1933 r.: każdy, kto chce prowadzić zbiórkę publiczną, nadal musi ubiegać się o pozwolenie władzy (właściwej dla terenu zbiórki), a potem przed tą samą władzą się rozliczyć. Taka rola władzy w organizowaniu dobroczynności obywateli była już od wielu lat kwestionowana.

Przygotowana w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji we współpracy z organizacjami pozarządowymi ustawa zakłada, że to obywatele powinni decydować o tym, komu - jakiej organizacji i na jaki cel - przekazać swoje pieniądze. To dla nich powinna być przygotowywana informacja o zbiórkach i ich wynikach. Także po to, by możliwa była skuteczniejsza kontrola zbiórek.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ ksi/

d2v4f3c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v4f3c
d2v4f3c