MAC ws. sytuacji hydrologicznej (komunikat)
...
10.06.2013 | aktual.: 10.06.2013 10:08
10.06. Warszawa - MAC informuje:
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje, że na terenach podtopień trwają prace porządkowe i zabezpieczające. Zespoły zarządzania kryzysowego wojewodów pozostają w stanie najwyższej gotowości.
Miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej zbierają wnioski od osób bezpośrednio poszkodowanych. Gminy przesyłają szacunkowe dane na temat strat i liczby poszkodowanych osób do wojewodów.
Na terenie kraju stany alarmowe przekroczone są na 50 stacjach wodowskazowych, w tym na 12 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz na 38 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. Stany ostrzegawcze przekroczone zostały na 84 wodowskazach - w tym na 19 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz na 65 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.
Aktualnie obowiązuje 1 ostrzeżenie hydrologiczne IMGW 3. stopnia (stan na godz. 8.15) dotyczące możliwości przekroczenia stanów alarmowych na terenie województwa dolnośląskiego (zlewnie górskie, podgórskie i wyżynne dopływów środkowej Odry), 1 ostrzeżenie meteorologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia intensywnych opadów deszczu na terenie województwa dolnośląskiego, a także 5 ostrzeżeń meteorologicznych 1. stopnia dotyczących możliwości wystąpienia burz z gradem na terenie województw: lubelskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.
Skutki burz i opadów deszczu w dniu 9 czerwca 2013 r. (na podstawie danych Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego): W niedzielę, 9 czerwca br., Straż Pożarna interweniowała około 1000 razy na terenie całego kraju (najwięcej w województwach: dolnośląskim - 365 razy, mazowieckim - 98 i podlaskim - 95 oraz świętokrzyskim - 65). W działaniach udział brało około 9000 strażaków PSP i OSP oraz około 1500 pojazdów.
Wczoraj (9 czerwca) w ciągu dnia najwyższe godzinne natężenia opadów, zanotowane przez stacje telemetryczne, wyniosły: Siedlce (woj. mazowieckie) - 42 mm/h, Brody Iłżeckie (woj. świętokrzyskie) - 39 mm/h, Sulików (woj. dolnośląskie) - 34 mm/h, Chełmsko (woj. dolnośląskie) - 31 mm/h, Żagań (woj. lubuskie) - 29 mm/h. Na stacjach synoptycznych najwyższe sumy 12 godzinne zanotowano: w Siedlcach - 45 mm, Białymstoku - 16 mm i Poznaniu - 10 mm.
WOJ. MAZOWIECKIE - w Warszawie wystąpiły utrudnienia na Wisłostradzie od mostu Grota Roweckiego do centrum. Całkowicie zamknięto ruch od ul. Krasińskiego do Starego Miasta. Zalana została również część Trasy Toruńskiej na odcinku przy ulicy Mickiewicza, gdzie w wodzie zostało zatopionych 10 samochodów. Pasażerów ewakuowali strażacy (ruch został przywrócony 10 bm. około 5.30). Zalana została także stacja Dworzec Gdański oraz Plac Wilsona. Ze względów bezpieczeństwa wyłączono ruch metra na linii Świętokrzyska - Słodowiec. Około godziny 17.05 przywrócono ruch pociągów. W powiecie pruszkowskim woda podmyła fundamenty kamienicy w związku z tym ewakuowano 18 osób.
WOJ. ŚWIĘTOKRZYSKIE - w Skarżysku - Kamienna ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. W wyniku ulewy zalane zostało centrum miasta (ulice, posesje i piwnice), gdzie kanalizacja nie nadążała odbierać opadu deszczu. Woda utrudniała też ruch na trasie S7 od strony Kielc.
WOJ. LUBELSKIE - odnotowano 41 pompowań wody na obszarach 12 powiatów (najwięcej w chełmskim i tomaszowskim) oraz 5 zdarzeń związanych z usuwaniem powalonych drzew na obszarach 5 powiatów.
WOJ. DOLNOŚLĄSKIE - w Świeradowie Zdroju odnotowano 25 interwencji PSP. W Czadrowie w powiecie kamiennogórskim pompowano wodę z 3 budynków i kotłowni szpitala. W powiecie zgorzeleckim najwięcej interwencji odnotowano w m. Działoszyn, Posadzie i Bratków.
WOJ. PODLASKIE - strażacy w Zambrowie dostali około 70 wezwań w związku z gwałtowną ulewą. W powiecie Wysokie Mazowieckie nieprzejezdny jest odcinek drogi powiatowej Klukowo - Ciechanowiec na skutek przelania się wody ze stawu w okolicy m. Klukowo. Uszkodzonych zostało 54 stacji transformatorowych (740 odbiorców pozostawało bez prądu). Awarie zostały usunięte.
WOJ. ŁÓDZKIE - w powiecie pajęczańskim (m. Dubize) podtopionych zostało 15 budynków mieszkalnych. Czasowo nieprzejezdna była droga wojewódzka nr 483. W powiecie łęczyckim (m. Piaski i Kocew), burze z gradobiciem zniszczyły około 50 ha upraw rolnych.
Minister Administracji i Cyfryzacji jest w stałym kontakcie z wojewodami. Wszystkie służby na bieżąco kontaktują się z powiatowymi i wojewódzkimi centrami zarządzania kryzysowego oraz Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ abuj/