MAC ws. sytuacji hydrologicznej (komunikat)

...

06.06. Warszawa - MAC informuje:

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz służby wojewodów na bieżąco monitorują sytuację hydrologiczną i meteorologiczną w Polsce. Zespoły zarządzania kryzysowego na bieżąco reagują i udzielają pomocy w rejonach dotkniętych podtopieniami. W miejscach gdzie można już rozpocząć usuwanie zniszczeń trwa także szacowanie strat. Wojewodowie czekają na wnioski dotyczące pomocy w ramach rezerwy budżetowej.

Na terenie kraju przekroczone są stany alarmowe na 56, a stany ostrzegawcze na 90 wodowskazach. Przekroczenie stanu alarmowego odnotowano na 17 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz 39 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. Natomiast przekroczenie stanu ostrzegawczego wystąpiło na 32 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz 58 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

Aktualnie (stan na godz. 9.00) obowiązują: 3 ostrzeżenia hydrologiczne 3. stopnia dotyczące możliwości przekroczenia stanów alarmowych na środkowej Odrze (teren województw: opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego); 1 ostrzeżenie hydrologiczne 3. stopnia dotyczące możliwości przekroczenia stanów alarmowych na rzekach zlewni Warty (województwo łódzkie); 1 ostrzeżenie hydrologiczne 3. stopnia dotyczące możliwości przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych na rzekach województwa świętokrzyskiego; 2 ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wzrostu stanu wody w rzekach powyżej stanów ostrzegawczych na terenie województw: wielkopolskiego i podkarpackiego.

Na terenie województwa dolnośląskiego nie wystąpiły żadne nowe szkody związane z niekorzystnymi zjawiskami hydrometeorologicznymi. Stan alarmowy jest przekroczony na 15 wodowskazach, ostrzegawczy na 21. Pomimo, że stany w rzekach są wysokie sytuacja jest stabilna, w górnych odcinkach rzek występuje powolna tendencja spadkowa. Wody zrzutowe ze zbiorników retencyjnych nie powodują szkód powodziowych. Odrą przemieszcza się fala wezbraniowa spowodowana opadami deszczu, spływem wód z dopływów oraz zwiększonymi zrzutami ze zbiorników.

W województwie lubuskim nie odnotowano zwiększonego zagrożenia przy przechodzeniu fali kulminacyjnej na rzekach Nysa Łużycka i Bóbr. Obecnie fala wezbraniowa z tendencją wzrostową przemieszcza się przez Gubin. W Żaganiu przewidywane zagrożenia mogą dotyczyć obiektów mieszkalnych i gospodarstw rolnych przy 8 ulicach.

Odnotowano dalsze wzrosty poziomu wody w rzekach województwa łódzkiego. Doszło do podtopienia użytków rolnych i gospodarstw w powiatach łowickim, sieradzkim i rawskim oraz uszkodzenia dróg w powiatach poddębickim i zgierskim. W związku z trudną sytuacją hydrometeorologiczną w zlewni rzeki Warty oraz prognozowanymi dalszymi opadami zwiększono odpływ wody ze zbiornika Jeziorsko.

Na terenie województwa mazowieckiego w związku ze znacznym wzrostem poziomu wody w rzece Pilicy, jej dopływach oraz licznymi podtopieniami spowodowanymi długotrwałymi opadami deszczu na terenie powiatu białobrzeskiego, burmistrz Gminy Białobrzegi ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gminy.

Wczoraj (5 czerwca br.) w godzinach wieczornych nad Górami Świętokrzyskimi w gminach Bieliny, Górno i Masłów wystąpiły bardzo intensywne opady deszczu. Spływająca z gór woda naniosła na drogi kamienie i błoto. Czasowo nieprzejezdna była droga krajowa nr 74 Kielce - Opatów oraz droga wojewódzka Kielce - Ostrowiec Św. Są duże uszkodzenia dróg powiatowych i gminnych. Zanotowano podtopienia pojedynczych domów. Wójtowie gmin przystąpili do szacowania szkód i usuwania skutków nawałnicy.

5 czerwca br. Straż Pożarna 5 interweniowała 1954 razy usuwając skutki intensywnych opadów deszczu, przyborów wód lokalnych, podtopień, burz i silnych wiatrów. Główne działania jakie wykonywali strażacy to wypompowywanie wody z zalanych obiektów i terenów (1358), monitorowanie i umacnianie wałów przeciwpowodziowych (413), usuwanie połamanych drzew (124). Najwięcej interwencji przeprowadzono w województwie łódzkim (614), małopolskim (376), mazowieckim (258), dolnośląskim (213), śląskim (175), świętokrzyskim (120). Od poniedziałku w Polsce Straż Pożarna przeprowadziła łącznie 5326 interwencji związanych z nawałnicami.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

Źródło artykułu:PAP
pogodaostrzeżenieekologia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)