MAC ws. sytuacji meteorologicznej w województwie dolnośląskim (komunikat)
...
02.06. Warszawa - MAC informuje:
Służby kryzysowe wojewody dolnośląskiego są w stanie najwyższej gotowości w związku z gwałtownymi zdarzeniami hydrometeorologicznymi na terenie województwa.
Trwa posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Rzeka Miedzianka znajduje się w swoim korycie. Do ewentualnego przelania brakuje około 40 cm w miejscach najbardziej wrażliwych. W Markocicach sytuacja stabilna - do przelania murów oporowych brakuje około 1,5 m. Stan wody w Miedziance - wskaźnik w Turoszowie - 427 cm przy stanie alarmowym 340 cm. Tendencja spadkowa. Na Nysie łużyckiej bez zagrożenia.
Rzeka Bóbr w Kamiennej Górze wyszła z koryta. W miejscowości tej łączą swój bieg dwie rzek: Bóbr i Zadrna, co przy ciągłych opadach deszczu powoduje kumulację poziomu wody bezpośrednio przed m. Marciszów, gdzie sytuacja wygląda najgorzej. Państwowa Straż Pożarna wysłała posiłki z województwa - 97 strażaków oraz dodatkowe samochody i sprzęt. Obecnie strażacy ewakuują ludzi, zwierzęta i mienie z podtopionych i zagrożonych zalaniem posesji (Ciechanowice k. Marciszowa). Odnotowano zalanie lub uszkodzenie lokalnych.
Poziom rz. Bóbr obniża się - obecnie 267 cm przy stanie alarmowym 180 cm. (rano o godz. 6.00 odnotowano 270 cm). Uszkodzone zostały wały na rzece Młynówka pod Kamienną Górą. Wał przesiąka w miejscowości Janiszów (rz. Bóbr).
Zbiorniki położone na obszarach administrowanych przez RZGW pracują w normalnym trybie eksploatacji. W większości posiadają one rezerwy powodziowe wymagane bądź większe od wymaganych. Jedynie w przypadku kilku zbiorników, w związku z intensywnymi opadami deszczu i wzrostem dopływów do zbiorników, aktualna rezerwa jest nieznacznie mniejsza od wymaganej instrukcją gospodarki wodnej.
Są to zbiorniki:
- na obszarze działania RZGW we Wrocławiu: zb. Otmuchów, zb. Nysa, zb. Sosnówka, zb. Pilichowice - na obszarze działania RZGW w Gliwicach: zb. Kuźnica Warężyńska, zb. Przeczyce, zb. Pławniowice - na obszarze działania RZGW w Warszawie: zb. Wióry.
Odnotowuje się nieznaczny wzrost dopływów do zbiorników. Nie przewiduje się zrzutów ze zbiorników powyżej nieszkodliwych.
Sytuacja hydrometeo w Czechach - prognozowane intensywne opady deszczu - lokalnie do 100 mm, jednak obecnie zbiorniki retencyjne nie są pełne i nie ma potrzeby wykonywania zrzutów wody. Nie ma zagrożenia przepływu dużej ilości wody ze strony czeskiej (wg info z IMGW).
Sytuacja hydrometeo w Niemczech - wykonują zrzuty wody do Nysy Łużyckiej, ale nie ma to wpływu na zagrożenie powodziowe dla Polski. Obecnie pada intensywny deszcz z prognozowanym opadem do 90 mm. Większość opadów zbiera rz. Szprewa, mająca bieg równoległy do Nysy Łużyckie (wg info z IMGW).
Prognoza pogody dla woj. dolnośląskiego od godz. 07:00 dnia 02.06.2013 do godz. 18:00 dnia 02.06.2013 - nadal miejscami występować będą opady deszczu i burze. Prognozowana wysokość opadów w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim od 15 mm do 25 mm, miejscami od 30 mm do 40 mm, zwłaszcza w dorzeczach Bobru i Nysy Łużyckiej. Na Nizinie Śląskiej prognozowana wysokość opadów burzowych od 10 mm do 25 mm. Podczas burz wiatr osiągnie w porywach od 55 km/h do 65 km/h.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ abuj/ bos/