Trwa ładowanie...
dxxv7r1

Mają "coraz mniej pieniędzy" - dziś spotkanie z Tuskiem

Premier Donald Tusk spotka się we wtorek o godz. 18 z prezesami ogólnopolskich organizacji samorządowych, m.in. Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich i Związku Gmin Wiejskich.
Share
dxxv7r1

Premier Donald Tusk spotka się o godz. 18 z prezesami ogólnopolskich organizacji samorządowych, m.in. Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich i Związku Gmin Wiejskich.

Sekretarz komisji wspólnej rządu i samorządu terytorialnego Andrzej Porawski powiedział, że tematem spotkania mają być finanse samorządowe w kontekście zobowiązań wynikających z programów i projektów unijnych oraz "zmniejszające się dochody własne samorządów przy zwiększających się obciążeniach inwestycyjnych".

Jak poinformował, samorządowcy chcą też rozmawiać z premierem o planach Ministerstwa Finansów dotyczących ograniczenia rocznego limitu deficytu jednostek samorządu.

dxxv7r1

Chodzi o planowane przez resort finansów wprowadzenie reguły wydatkowej dla podsektora samorządowego. Miałaby ona ograniczyć deficyt jednostek samorządu terytorialnego do określonego poziomu ich całkowitych dochodów. Relacja deficytu do dochodów miałaby być obniżana aż do osiągnięcia poziomu 1% Ministerstwo Finansów chciałoby, by reguła zaczęła obowiązywać od 2012 r.

Samorządy protestują wobec tych planów. Ostrzegają, że wprowadzenie ich w życie zagrozi samorządowym inwestycjom.

dxxv7r1

Podziel się opinią

Share
dxxv7r1
dxxv7r1