Trwa ładowanie...

Mają po trzydzieści lat, chcą zmieniać pracę

Specjaliści i menedżerowie, ale też pracownicy działów księgowości, ubezpieczeń, sprzedaży. To oni najczęściej myślą o zmianie pracy
Share
Mają po trzydzieści lat, chcą zmieniać pracę
d2kyksq

Z badań wynika, że jedna czwarta ankietowanych bierze pod uwagę zmianę pracodawcy, a tylko 16 proc. nie ma takich planów. Natomiast ponad połowa jest na to gotowa. Wyniki badań opublikowała „Rzeczpospolita”, cytowana przez PAP.

Również z naszego sondażu wynika, że pracownicy chcą zmieniać zatrudnienie. Dla chociaż trochę wyższej pensji są w stanie zrezygnować z dotychczasowej posady – nawet jeśli pracowali krótko. Raczej nie przejmują się opiniami typu: pracownik, który często „skacze od pracodawcy do pracodawcy” jest niewiarygodny. Ponad połowa osób, które wzięły udział w ankiecie na stronach Praca.wp.pl myśli o zmianie pracy. Zaś 46 % głosujących nie zamierza przenosić się do innej firmy. Aż 32% Polaków chce zmienić pracę po to, żeby więcej zarabiać. Zatrudnienia, które przyniesie więcej satysfakcji szuka 14% Polaków, którzy wzięli udział w naszej ankiecie. Zaś 7% osób odpowiedziało wprost, że obecna praca im nie odpowiada i chcą ją zmienić.

Jak mówią pracodawcy, większe trudności ze zmianą zatrudnienie mają osoby z długoletnim stażem. Pracują w tym samym miejscu od lat, bo najczęściej się przyzwyczaiły. Tymczasem pojawiają się opinie, że wręcz wskazana jest zmiana zatrudnienia co kilka lat – by zredukować efekt wypalenia zawodowego, by stawiać sobie nowe wyzwania i wreszcie - by rozwijać się, więcej zarabiać. Niektórzy szefowie jednak z dystansem traktują kandydatów, którzy piszą w CV, że w ostatnim półroczu zmieniali zatrudnienie kilka razy.

d2kyksq

- Nie, nie chciałbym takiej osoby. Oczywiście wszystko zależy od stanowiska, ale specjalistę chciałbym z minimum dwuletnim stażem u jednego pracodawcy. Nawet sprzątaczkę przyjąłbym taką, która miała stabilniejsze zatrudnienie. Kogoś, kto skacze z miejsca na miejsce tylko w ostateczności – mówi Artur Drętwich, właściciel biura projektowego.

- Na pewno nie, taki pracownik nie miałby u mnie szans. Rozumiem odejście po kilku latach, ale zmiany kilka razy w ciągu roku źle świadczą o pracowniku. Gdybym szukał pracownika tymczasowego czy na sezon, to proszę bardzo. Ale nie powierzę odpowiedzialnych zadań komuś, kto ma lekkie podejście do miejsca pracy – mówi Tadeusz Gawrysiuk, współwłaściciel firmy transportowej z Krakowa.

Specjaliści dodają też, że chęć pracowników do zmiany pracy jest pozytywnym symptomem – to znaczy, że koniunktura na rynku się poprawia.

toy/ak

d2kyksq

Podziel się opinią

Share
d2kyksq
d2kyksq