Trwa ładowanie...
d29jpyz
20-10-2014 15:15

Majman: Polska może eksportować do Zambii m.in. maszyny górnicze

Budownictwo i materiały budowlane, sprzęt dla wojska i policji, maszyny górnicze, przetwórstwo spożywcze i energetyka to te sektory, w których Polska ma sporo do zaoferowania Zambii - przekonywał prezes PAIiIZ Sławomir Majman podczas forum gospodarczego Polska-Zambia.

d29jpyz
d29jpyz

"Chcemy zwiększyć nasz eksport do Zambii. Już go zwiększyliśmy - w tym roku on urósł o ok. 41 proc., a to dużo. Zambia to jest przede wszystkim miedź, a w tym sektorze obecne już są Chiny. Jednak z polskim doświadczeniem w górnictwie i przemyśle miedziowym możemy zaprezentować Zambijczykom dobre technologie. Delegacja zambijska na dzisiejsze forum w dużej mierze składa się ze specjalistów w dziedzinie górnictwa" - powiedział Majman.

Dyrektor Departamentu Górnictwa MG Maciej Kaliski przekonywał, że Zambia, ze względu na występowania złóż surowców naturalnych, budzi zainteresowanie wielu globalnych koncernów wydobywczych. "Jest to szansa również dla polskich inwestorów, z uwagi na potencjał technologiczny i wydobywczy naszego kraju. Polska dostrzega potencjał wzmocnienia dwustronnej współpracy gospodarczej przez eksport polski maszyn górniczych, które są jednymi z najlepszych na świecie" - mówił.

Dodał, że spodziewa się, iż w kolejnych latach wymiana handlowa pomiędzy Polską i Zambią będzie rosła. "Zwłaszcza dziś, kiedy polscy przedsiębiorcy intensywnie poszukują alternatywy dla zamkniętego rynku rosyjskiego, odpowiedzią może być Republika Zambii" - podsumował swoje wystąpienie.

Na forum gościł też dyrektor generalny Zambijskiej Agencji Rozwoju Patrick Chisanga. Przekonywał, że Zambia jest stabilnym politycznie i otwartym gospodarczo krajem. Podkreślił, że jest drugim największym producentem miedzi w Afryce, a wydobycie tego surowca w kraju cały czas rośnie. Zwrócił też uwagę na szybki rozwój gospodarczy swojego kraju - w 2013 r. gospodarka Zambii urosła o 6,6 proc., a szacunki dot. wzrostu PKB w 2014 r. mówią o 7 proc.

d29jpyz

Chisanga mówił też o możliwościach współpracy w sektorze rolniczym. "Rozmawiałem jednym z perspektywicznych inwestorów o możliwości produkcji traktorów (na zambijski rynek - PAP). Wiem, że jakość polskich traktorów jest bardzo wysoka, ale też konkurencyjna cenowo" - dodał. Podkreślił, że jego kraj oferuje zagranicznym przedsiębiorcom atrakcyjne zachęty inwestycyjne.

Podczas forum podpisano memorandum o współpracy pomiędzy PAIiIZ i Zambijską Agencją Rozwoju.

Gospodarka Zambii należy do najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie. Wartość PKB wytworzonego w 2013 r. wyniosła ok. 25,5 mld dolarów, co daje ok. 1 tys. 800 dol. PKB na mieszkańca tego kraju. Wzrost gospodarczy w 2013 r. wyniósł 6 proc., natomiast stopa inflacji wzrosła do poziomu 7,1 proc. Według danych polskiego resortu gospodarki, w Zambii sektor rolniczy przynosi ok. 20 proc. PKB i zatrudnia 85 proc. populacji. Sektor usług daje ok. 46 proc. PKB, a przemysł - ok. 34 proc.

Zambia posiada liczne bogactwa mineralne: rudy miedzi, kobaltu, berylu, cynku, manganu i innych metali oraz węgiel kamienny, srebro, złoto, piryty, kamienie szlachetne (ametysty, szmaragdy, diamenty). Ze względu na występowanie tak wielu bogactw naturalnych Zambia znajduje się w strefie zainteresowań światowych koncernów wydobywczych. Podstawą gospodarki jest przemysł wydobywczy i hutnictwo.

d29jpyz

Kraj ten jest czołowym na świecie producentem miedzi, której sprzedaż przynosi 70 proc. krajowych wpływów z eksportu. W 2011 r. wydobycie osiągnęło 715 tys. ton (ok. 4,4 proc. światowej produkcji), w 2013 r. produkcja wyniosła 830 tys. ton. Bogate złoża miedzi znajdują się w tzw. Prowincji Pasa Miedzionośnego (złoża z formacji geologicznej znajdują się także w sąsiadującej z Zambią Demokratycznej Republice Konga).

Oprócz miedzi wydobywa się kobalt (2 miejsce na świecie pod względem wydobycia surowca). Przemysłowe wydobycie odkrywkowe węgla kamiennego w Zambii rozpoczęto w 1967 r. i koncentruje się na południu kraju w kopalni spółki Mamba Coal Mine. W latach 2000 - 2010 wydobycie surowca spadło z poziomu 214 tys. ton do 10 tys. ton. W 2013 r. osiągnęło już poziom 400 tys. ton. Zasoby węgla kamiennego w Zambii - Mamba Coal Mine - szacuje się na ok. 80 mln ton (w pozostałych regionach do 700 mln ton).

Elementem wzrostu gospodarczego kraju w przyszłości - obok górnictwa miedzi - ma być sektor węgla kamiennego. Zambia jest jednym z krajów afrykańskich o relatywnie niskim poziomie wydobycia węgla kamiennego, niemniej jednak ma on wzrosnąć docelowo do 2 mln ton w 2017 r. Wydobywany surowiec zarówno obecnie, jak i w przyszłości będzie w całości zużywany w Zambii do produkcji energii elektrycznej (95 proc. podaży energii elektrycznej w Zambii pochodzi ze źródeł odnawialnych - energia wodna).

Forum gospodarcze zorganizowane zostało przez Ministerstwo Gospodarki, PAIiIZ we współpracy z Zambia Development Agency.

d29jpyz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29jpyz