Trwa ładowanie...
d1mrepq
d1mrepq

Małopolskie/ 585 mln zł z UE dla firm na rozwój innowacyjności

Małopolscy przedsiębiorcy, którzy planują realizację projektów badawczo-rozwojowych będą mogli otrzymać łącznie prawie 585 mln zł wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Rozpoczęły się pierwsze nabory dla zainteresowanych firm.
Share
d1mrepq

Jak podkreślają władze województwa, trwające nabory są skierowane do przedsiębiorstw, które chcą oprzeć swój rozwój na innowacjach i ulepszaniu swoich produktów.

"Miliony, które chcemy przekazać przedsiębiorcom, posłużą rozwojowi innowacyjności i konkurencyjności małopolskich firm na polskim i międzynarodowym rynku" - ocenił w poniedziałek marszałek Małopolski Jacek Krupa.

Projekty małopolskich firm mogą liczyć na wsparcie w dwóch rodzajach konkursów wspierających działalność badawczo-rozwojową, które ogłaszane będą cyklicznie do 2020 r.

d1mrepq

W ramach pierwszego z trwających naborów do 10 mln zł może otrzymać przedsiębiorca, który postawi na rozwój infrastruktury badawczo-rozwojowej w swojej firmie. W przypadku inwestycji w wyposażenie centrum badawczego dofinansowanie może sięgnąć 25 mln zł. Kwota wsparcia uzależniona będzie od wielkości przedsiębiorstwa - im mniejsza firma tym możliwy większy procent wsparcia.

Pieniądze z drugiego naboru przeznaczyć będzie można na realizację badań naukowych i prac rozwojowych w przedsiębiorstwie. W ramach programu jednorazowo pozyskać można do 25 mln zł. Wsparcie skierowane jest dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw oraz firm większych, przy czym poziom dofinansowania uzależniony będzie od rodzaju prowadzonych badań i wielkości przedsiębiorstwa.

Za bezzwrotne wsparcie z programu regionalnego będzie można realizować badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe, a nawet uruchomić pierwszą produkcję.

Marszałek przypomniał, że unijne wsparcie przeznaczone na rozwój innowacyjności i komercjalizację badań naukowych cieszy się dużym zainteresowaniem małopolskich przedsiębiorców. W poprzedniej perspektywie finansowej 2007-2013 w całym województwie złożono 326 wniosków o dofinansowanie, dzięki czemu unowocześniono blisko 90 laboratoriów i utworzono ponad 80 nowych etatów badawczych.

d1mrepq

Na realizację całego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 region dostanie 2,879 mld euro z funduszy unijnych: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego, co stanowi niemal 10 proc. wszystkich środków UE dostępnych dla regionów. Jest to drugi pod względem wielkości program spośród wszystkich 16 RPO. Większe środki otrzyma tylko województwo śląskie.

Program został podzielony na 11 osi priorytetowych, odpowiadających najważniejszym dziedzinom, w których chce się rozwijać region. Największe środki przeznaczone zostaną na regionalną politykę energetyczną (420 mln euro). Kolejne miejsca zajmują: infrastruktura transportowa (390,5 mln euro), rynek pracy i wzrost zatrudnienia (270 mln euro), innowacje, nowe technologie i badania naukowe (250 mln euro), rozwój przedsiębiorczości (240 mln euro).

d1mrepq

Podziel się opinią

Share
d1mrepq
d1mrepq