Trwa ładowanie...
ds7887c
02-03-2016 13:35

Małopolskie/ Pierwsze bony na innowacje - rozdane

Pierwszych trzech przedsiębiorców z sektora mikro, małych i średnich firm z Małopolski otrzymało w środę bony na innowację - bezzwrotne dotacje na realizację nowatorskich projektów. W sumie w ramach RPO woj. małopolskiego zarezerwowano na bony 20 mln euro.

ds7887c
ds7887c

Jak poinformował marszałek Małopolski Jacek Krupa, bony na innowacje to stosunkowo prosty sposób dla przedsiębiorców na zdobycie środków na potrzeby innowacyjnego rozwoju ich biznesów.

"Innowacje to nie tylko wielkie projekty prowadzone przez renomowane uczelnie i instytucje naukowe. Innowacje powinny być też cechą sektora małych i średnich przedsiębiorstw, bo to on ma największy udział w naszym PKB" - zaznaczył Krupa.

Bony na innowacje są bezzwrotną dotacją ze środków unijnych. Służą wspieraniu działań realizowanych przez firmy wraz z sektorem naukowo-badawczym, np. laboratoriami, uczelniami, parkami technologicznymi. Dzięki uzyskanym środkom przedsiębiorca może zlecić wybranemu przez siebie partnerowi opracowanie nowego lub ulepszenie już istniejącego produktu czy usługi.

Władze województwa małopolskiego rozstrzygnęły właśnie pierwszy, pilotażowy nabór na bony na innowacje. Zaplanowano w nim ponad 3,5 mln zł. Zdaniem marszałka Krupy konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. Złożono 153 wnioski na kwotę ponad 10,7 mln zł; 42 aplikacje dotyczyły tzw. małego bonu (wydatki kwalifikowane do 50 tys. zł) a 111 dużego bonu (wydatki kwalifikowane do 100 tys. zł).

ds7887c

Pierwsze trzy bony otrzymały dwie firmy z Krakowa i jedna z Tarnowa. Firma EC Jakub Lipski zleci Wydziałowi Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowanie nowego produktu "Stage Eye", pozwalającego za pomocą wiązki światła oznaczać pozycje artystów na scenie, a także rekwizytów, scenografii i innych przedmiotów. Całkowity koszt projektu to 123 tys. zł a wartość bonu - 90 tys. zł.

Przedsiębiorstwo Certech z Tarnowa planuje zlecić Państwowemu Instytutowi Weterynaryjnemu w Puławach opracowanie innowacyjnych mieszanek pasz dla zwierząt hodowlanych. Koszt projektu to 62 tys. zł a dofinansowanie z bonu - 51 tys. zł.

Firma Na Niby Studio z Krakowa zleci Zakładowi Gier Komputerowych Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ stworzenie specjalistycznej aplikacji dla architektów, deweloperów, projektantów wnętrz. Koszt jej opracowania określono na 20 tys. zł z czego 16 tys. zł pokryje bon.

ds7887c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ds7887c